Ildır Beyi – TYAYSD Koşusu 2015

Ildır Beyi – TYAYSD Koşusu 2015

TJK tarafından 20 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği – TYAYSD koşusu ‘nu (Açık – Gr2 / TR ) Deniz Kurtel ekürisinin Ildır Beyi ( Victory Gallop – Nazluş / Eagle Eyed ) isimli tayı jokey Halis Karataş ile kazandı.

Ildır Beyi, üst üste 5. galibiyetine ulaşır iken geçilmezliğini sürdürdü. Ildır Beyi’nin baş farkıyla arkasında koşuya tempo veren İLKAAN ( Lion Heart – Orhideya / Bin Ajwaad ) ikinci, aralarda yer bulmakta zorlanan Grup 3 galibi RADYOCU ( Sri Pekan – Cabarette / Mujtahid ) üçüncü, KARALTI ( Victory Gallop -Halaak / Harlan’s Holiday ) ise dördüncü oldu.

170.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu kazanan tay için 1400 metre çim pistte müddet 1.24.10 idi. Koşuda farklar ise Baş – 1 Boy – Boyun şeklinde sonuçlanmıştır.

Ildır Beyi, TYAYSD Koşusu’yla birlikte kariyerinin 5. startında üst üste 5 galibiyetine ulaşırken toplam kazançı 559.500 TL oldu. 2 yaşındaki doru erkek tay, daha önceden Tay Deneme Koşusu (Açık – Gr2) ve Kayı koşusu (Açık – A2) galibidir.

Ildır Beyi’nin babası Victory Gallop, Tall Oaks Farm tarafından yetiştirilmiştir. Aygırımız 1995 doğumlu olup 2000 yılında Amerika ’da haraya girmiş ve 2008 yılı Şubat ayı gibi ülkemize gelmiştir. Victory Gallop [ Cryptoclearance – Victorious Lil (Vice Regent)] pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında toplam 17 koşuda (9-5-1-1) yarış totosuna sahip olup, 3,505,895$ kazanç elde etmiştir. Şampiyon yaşlı safkan ünvanını almıştır. Sadece hayatının ilk startında beşinci olmuş, diğer tüm koşuları üst düzey koşular olup devamlı başa güreşen ve hiç tabeladan düşmeyen son derece nitelikli bir safkandır. Real Quite isimli safkanın Triple Crown yapmasını, Belmont Stakes derbisini kazanarak yok etmiştir. Aynı zamanda Triple Crown ilk iki ayağı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşularında Real Quite arkasında ikinci olmasınında intikamını almıştır.

Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde ise Willpower, Oğlum Berat, Hot Chocolate, Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

Ildır Beyi’nin annesi Nazluş, ünlü Danehill isimli aygırın öz kardeşi aygırlarımızdan Eagle Eyed kızıdır. Yarış yaşamında 15 kez koşup 6 kez kazanmış çok başarılı bir kısraktır. Dişi Tay Deneme (Gr1) galibiyeti bulunan Nazluş başarılarını koşu yaşamı ile sınırlandırmamıştır. Annelik hayatıda oldukça ışıltılı olan kısrağın Ildır Beyi dışında Sound Of Storm (Royal Abjar – 423.110 TL) ve Ocean Lover (Lion Heart – 245.060 TL) gibi önemli yavruları bulunmaktadır.

Ildır Beyi - TYAYSD Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?