Johny Guitar

Johny Guitar

HorseTurk Şampiyon İngiliz atları köşeğimizin konuğu Johny Guitar.

Vural Çakım ekürisinin sahibi olduğu (Gold Guard-Melody Girl) pedigrisine sahip şampiyon safkan, 4 Nisan 1990 tarihinde doğdu. Johnny Guitar’ın babası Gold Guard ise oldukça değerli bir aygırdır. Islambol başta olmak üzere Agapia, Asos, Blow Up, Der Aliye, Der Saadet, Last Guard, Penky Henky gibi kısa mesafelerde fırtına gibi koşan yavruları vardır. Annesi Melody Girl pek sivrilmemiş bir kısraktır.

Johny Guitar 42 yarışta; 22 birincilik, 11 ikincilik, 5 üçüncülük yaptı. 4 kez de tabela dışı kaldı. 2 yaşlılığında hiç koşmadı.

Johny Guitar yarışları
Johny Guitar, yarış hayatının ilk koşusunu 4 Şubat 1993’te İzmir Şirinyer Hipodromu’nda koştu. Ertül Cankılıç idaresinde çıktığı 1600 metre kum pisteki bu koşudan beşincilikle ayrılan safkan, sonrasında 1400 metre ve 1900 metre kum pistte iki koşu daha koştuktan sonra İzmir sezonunu noktaladı. Johny Guitar yarış yaşamı boyunca İzmir’de bir daha start almadı.

İstanbul’da ilk yarışını 1 Nisan 1993’te koşan Johny Guitar, ilk kez çıktığı çim pistte 1400 metre mesafede yapılan koşudan ikincilikle ayrıldı. Bu koşudan 3 hafta sonra ise 25 Nisan 1993 günü 1600 metre çimde yapılan koşuyu Ertül Cankılıç idaresinde kazanarak hayatının ilk birinciliğini elde etti. 3 yaşlıların önemli koşuları olan Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusu ‘nu altıncılıklarla tamamladı. 1993 yılı Johny Guitar ‘ın en fazla koşuda start aldığı yıl oldu. İstanbul sezonunda toplam 13 koşu koşan Johny Guitar, 5 birincilik elde etti. Bu dönemde Bursa’da start aldığı tek koşuyu da kazandı. Kış sezonunu dinlenerek geçiren safkan, Ekim 1993’ten Nisan 1994’e kadar start almadı.

1994 senesinde İstanbul dışında koşturulmayan şampiyon, İstanbul Veliefendi ‘de 10 koşuda boy gösterdi. Bunların 4 tanesinden galibiyetle ayrılan Johny Guitar, 4 kez ikinci, 2 kez de üçüncü olarak başarılı bir grafik sergiledi. 1994 yılı Başbakanlık Koşusu kupasını müzesine götüren klas safkan, Kasım 94 – Nisan 95 arasını yine dinlenerek geçirdi.

1995 senesi ise Johny Guitar ‘ın adeta altın yılıydı. 9 koşuda start alan şampiyon, bunların 8 adedini kazanırken bir koşusunda da ikinci kaldı. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Jokey Kulübü Koşuları’nı kazanarak kupalara ambargo koyan Johny Guitar , 1995’in kış sezonunu da dinlenerek geçirdi ve Ekim 95’te istirahate çekildi.

Johny Guitar, 1996 yılında ise sadece 5 koşuda piste çıkabildi. Sorunlarından ötürü bu sezonu erken kapatmak zorunda kalan safkan, yine çok başarılı bir performans sergileyerek 4 birincilik elde ederken sadece 1 kez geçildi.

Ayağında yaşadığı sorunları sebebiyle yarış yaşamına 1 yıllık ara veren Johny Guitar, hayatının son koşusuna 11 Temmuz 1997 tarihinde Bursa Osmangazi Hipodromu ‘nda çıktı. 2000 metre çim pistte yapılan Ertuğrul Gazi koşusunda start alan şampiyon safkan, Selim Kaya idaresinde çıkmış olduğu bu koşuyu kazandı. Selim Kaya her ne kadar safkanı zorlamak istemese de şampiyondaki kazanma hırsı bitmek bilmiyordu. Sorunlarından bir türlü arındırılamayan safkanın artık yaşı da ilerlemişti ve daha fazla zorlanmayarak pistlere veda etti.

Daha sonra haraya alınan safkan Fiorito, My Joany, Klubnika ve Ulibka gibi az sayıdaki yavrularıyla başarılarını aygır olarak devam ettirmiştir.

1994 Başbakanlık Kupası Koşusu Gr.1 Johny Guitar

1995 Başbakanlık Kupası Koşusu Gr.1 Johny Guitar

Johny Guitar

Yorumlar (4 Yorum)

  • Wow I must cnfeoss you make some very trenchant points.

  • franky_Four_fingers

    Gelmiş geçmiş en iyi İngiliz atı, sadece koşmak için yaratılmış her yönüyle mükemmel bir safkan..

  • Sapiyonlarin sapiyonu,ve benim kaldimin sanpiyonu,kosusu tekniyi,rengi,guzel yuzu boyle at a sahip ne guzel bir sey olsa gerek,saygilarimla

  • Şunu belirteyim ki son yarısın da selim kayanın hırsına kurban olmustur sırf süleyman akdıya inat atın yarış hayatina nokta koymuştur sahibi bike bir gün önce rüstem cafa atı ile ilgili yarışa gitmeyeceklerini söylemışti

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?