Karayel

Karayel

KARAYEL (PRINCE TUDOR-LİNDA) Bir rüzgardan almıştı ismini… 18 yarışta 18 birincilik..

Karayel , Guiness Rekorlar kitabına geçmiş olan Türkiye yetiştirmesi bir ingiliz atıdır. Eliyeşil ekürisine ait olan şampiyon safkan, 18 yarış koşmuş ve hiç geçilmemiştir. Gücünün sınırı asla belli olmayan, iri ve cidago yüksekliği 1.70 m. olan doru renkli bir safkandır. 1970 doğumlu olan Karayel ’in babası Prince Tudor, annesi ise Linda olup, her ikisi de Hyprion kan hattından gelmektedirler.

karayel

Karayel , Türkiye’de 18 yarış koşmuş ve Triple Crown (Üçlü Taç) yapmıştır. (Erkek Tay Deneme, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu) Gazi Koşusu ‘nu 2.34.62 kötü bir derece ile kazanmasına rağmen, Boğaziçi Koşusunda ise 2.28.64 ‘lük iyi bir derece ile kazanma başarısını göstermiştir. Gücünü koştuğu atlara göre ayarlayabilen bir şampiyondur. Bundan dolayı şampiyonun gücünün üst sınırı hiç bir zaman belli olmamıştır.

Karayel Yarış Yaşamı;
Yarış yaşamına 2 Eylul 1972’de bir maiden koşuyla başlayan Prince Tudor – Linda pedigrili Karayel, ilk zaferinin 15 gün sonrasında Baltacı Kısa Vadeli Koşusunu da kazanmıştır. Baltacı koşusunda ise üzerinde Süleyman Akdı vardı. Diğer 17 koşusunda ise efsane jokey Ekrem Kurt ile start almıştır. Bu iki galibiyet Eliyeşil ekurisi’nin de hedeflerini büyütmesine neden olmuş ve ver elini Ankara Klasikleri demiştiler. Adını aldığı rüzgardan bile daha hızlı olan şampiyon, Ankara’da da sahiplerini mahçup etmedi. Sırasıyla II. Elizabeth koşusu, Prof.Tevfik Başer koşusu ve ardından Çaldıran koşusu Karayel’in iki yaşındayken kazandığı zaferlerdendir. Çaldıran galibiyeti ile o yılın baş tayı olduğu tescillenmişti.

3 yaşına ise sırasıyla Akif Akson Koşusunu 1400 metrede , Erkek Tay Deneme’yi de 1600 metrede kazanarak başlar. Hayatında ilk kez uzuna Sait Akson koşusu ile çıkan Karayel, 2200 metrede kazanarak artık Gazi’nin favorisi olmuştur. Karayel, Gazi‘de de kendise güvenenleri yanıltmamış ve bu galibiyetiyle şampiyonluğunu kesin olarak ilan etmiştir.

Karayel TJK

Gazi derbisi öyle bir yarış olmuştur ki Karayel ‘in sahibi Sadık Eliyeşil kaynaklarda şunları söylemiştir; “Startla birlikte Ofelya liderliği aldı ve son 1000’e gelindiğinde en az 20 boy farklı önde idi. Herkes “artık bu fark kapanmaz” diyordu. Bence de bu farkın kapatılması çok zordu. Sadık bey o an yarışı seyretmekten vazgeçiyor ve dürbününü indiriyor. Ancak yarışın son 600’üne gelindiğinde tekrar dürbünü ile bakıyor. Ekrem Kurt hala tutuyor. İşte o an yarışı kazanacağımızı anladım. Karayel adeta kanat takmış gibi uçarak geldi ve farkı açıp tuta tuta kazandı. O an kalbim duracak gibiydi.”

Karayel yarış atı

Gazi sonrası sırasıyla Sadun Atığ ve Büyük Taarruz koşularını kazanan şampiyon , Ankara Koşusu ‘nu da kazanarak Triple Crown yapmış ve unutulmayanlar arasına girmiştir. Daha sonra Karayel 2000 metrede Başbakanlık, 2400 metrede Cumhurbaşkanlığı ve 3000 metrede Cumhuriyet Senatosu Koşusu ‘nu kazanarak inanılmaz bir sene yaşıyordu.

Karayel 4 yaşında iki kez daha start alıp Ahmet Atman ve Boğaziçi koşuları birincilikleri sonrası 14 Temmuz 1974 tarihinde yarış yaşamı noktalanır.
Karayel yarışları

Karayel tembel mizaçlı bir at idi. Şayet jokeyi teşvik etmez ise kendisini yarışa vermezdi. Kaynaklarda Rahmetli Ekrem KURT hep derdi ki; “şu ana kadar ona tek bir kamçı vurmadım. Ama kızıp, bak herkes geliyor, artık senin de hızlanman lazım der demez hemen kantarmayı doldururdu.”

Yine kaynaklara göre dünyanın en büyük antrenörlerinden John Dunlop ve bir çok derbi koşusu kazanmış bir jokey, birlikte atlarının koşmadıkları bir dönemde Eliyeşil harasını ziyaret etmişlerdir. O anda Karayel ’de haradadır. Karayel ‘i çalıştırırlar ve eğer bu at İngiltere’de olsa idi 130 handikap puanlı bir at olacağını belirtmişlerdir.

Karayel haradaki aygırlık yaşantısı da efsaneydi. Oğlu Cartegena hiç geçilmeden Gazi’yi kazanır iken , diğer oğlu Seren 1 ‘de Gazi’yi kazanan bir diğer yavrusudur. Karanimo isimli yavrusu da iki kez Cumhurbaşkanlığı galibiyetine sahiptir. Yine Alalım , Kapkara, Karagizmo, Mister Mo, Young Prince gibi erkek tayları önemli başarılara imza atmıştır. Dişi yavrularından Altınbaş, Fiorella, İman, Kadriş, Kitkat, Mahinur, Minika, Wanda, Yavça gerek yarış yaşamlarıyla gerekse de harada çok büyük başarılar yakalamış KARAYEL kızlarıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?