Kafkaslı Aygır Analiz

Kafkaslı Aygır Analiz

O bir Çirkin Kral…
Unutulmaz şampiyon arap atlarından konuğumuz Kafkaslı. Gerçi onun hakkında ne yazarsak yazalım kelimelerle anlatılamayacak bir hikayesi var.

Türkiye yarış tarihinin en çok kazanan arap atlarından Kafkaslı, 25 Aralık 2010 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu ’nda düzenlenen jübile töreni ile pistlere veda etti. 2005 yılından itibaren katıldığı 127 yarışın 64’ünde birincilik elde etmiştir. Bu yarışlarda, sahibi Rezaman Kaya ’ya gurur ve pek çok kupanın yanında, 8 milyon 656 bin 520 TL kazandıran Kafkaslı, Dünya Arap Atı Organizasyonu WAHO tarafından Türkiye’de 2006 yılının en iyi Arap atı seçilmişti.

Halbuki ilk kez satışa çıktığında hiç de umut vadeden bir görünümü yoktu. Şampiyon Çaş’ın oğluydu ama bacakları yara ve kırıklarla doluydu. Şampiyonu en iyi tanıyan Remazan Kaya, Kafkaslı’yı ilk görüşünü ve onu alma hikayesini şöyledir:

“Kafkaslı ’yı 2004 yılında 15 tayın satışa çıkarıldığı açık arttırmada, Bursa Karacabey Tarım İşletmesi ’nden aldım. Bu tay Ahunaz ’ın kardeşiydi. Ahunaz da o zaman Hatay Koşusu ’nu kazanmıştı. O taya eş olsun diye aldım. Açık arttırmaya toplamda 56 kişi katılmıştı. Kafkaslı ’nın arka ayaklarında ve mor etlerinde nohut kadar, mercimek kadar çatlaklar ve kırıklar vardı. ‘At acıdan koşamaz’ diye kimse almamıştı. Tabii ki bu durum Bursa Veteriner Fakültesi ’nden at sahiplerine bildirilmişti. Bunu bile bile, 40 bin TL bedel önerdim. Fakat satış komisyonu, miktarı 50 bin TL’ye çıkardı. 10 bin TL’nin fazla bir kayıp olmayacağını düşündüm ve teklifi 51 bin TL’ye çıkarttım. Komisyon at sahiplerine soruyor ‘alıcı var mı satıyorum’ diye. Yine kimse sesini çıkarmadı ve bize nasip oldu. ”

Remazan Kaya ’nın Kafkaslı söz konusu olduğunda unutamadığı yarış ise atının yarış hayatına sakatlığı yüzünden veda eden Turbo ’yu geçtiği 2009 yılı Ankara’da yapılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koşusu ’ydu. Kafkaslı, o güne kadar geçilmeyen Turbo ’yu, 2400 metrelik çim pistte geride bırakmıştı. “Ama keşke geçmeseydi” diyor Kaya, “çünkü o yarıştan sonra sakatlandı ve kendini uzun süre toparlayamadı.”

kafkaslı turbo

Şampiyon Kafkaslı, 6 senelik yarış hayatı boyunca pek çok koşu kazandı. Fakat bir türlü Cumhuriyet Koşusu ’nu kazanamadı. Üç defa ikinci oldu. Bir yarışa ise sakatlığından dolayı katılamadı. Kazanamadığı bir başka yarış ise uluslararası nitelikteki Malazgirt Koşusu ‘dur.

kafkaslı

Kafkaslı ve Selim Kaya
Bu safkanla özdeşleşen bir diğer isimde hiç şüphesiz jokey Selim Kaya ’dır. Selim Kaya ile 114 kez start alıp sayısız başarıya ulaşan safkan, bunların 59’unda potoyu önde geçmeyi başardı.

Arap atlarında ilk jübile
Sayısız başarılara imza atmış şampiyon safkan Kafkaslı, Arap atları içinde ilk kez jübile yapan safkan olarak da yarışçılık tarihine geçti. Bilindiği üzere daha önce İngiliz şampiyon safkanlardan Ribella ve Sabırlı ’ya da jübile yapılmıştı.

Kafkaslı’nın kazandığı sınıf yarışlar ve istatislikleri ise şöyledir;
kafkaslıkafkaslıkafkaslıkafkaslıkafkaslı

Kafkaslı ( Çaş- Malike 18 / Serhanbey ) pedigrine sahiptir. Baba Çaş 1993 doğumlu Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi olup koşu yaşamındaki başarılarını aygır olarakta devam ettiren ender isimlerdendir. Çaş 3 ve 7 yaşları arasında 39 yarışta 16 birincilik, 9 ikincilik, 8 üçüncülük, 3 dördüncülük yapmış ve 523,835 TL kazança sahiptir. 8 kez (Gr:1) , 3 kez (Gr:2), 3 kez (Gr:1) kazanmıştır. Zaman zaman ekürisi Yavuzhan ’a fedai koşsada gerektiğinde fedai koşarken bile kazanarak Gülerce ekürisine unutulmaz mutluluklar yaşatmıştır.

kafkaslı pedigri

Baba Çaş harika yarış yaşamı sonrası aygırlık hayatında Kafkaslı’nın yanı sıra Uçanbey, Zigana, Fermande, Bozyigit, İsfendiyar, Zirve, Siyahbulut, Çalışkan gibi bol miktarda başarılı safkanlar vermiştir. Şampiyon aygır Çaş , 2001 yılında Karacabey Harasında aşımlarına başlamıştır. Kafkaslı’da ilk jenerasyon yavrusudur.

çaş

Kafkaslı ’nın annesi Malike 18 ise bir Serhanbey kızıdır. Ykk kayıtlarına göre 05.02.2008 tarihinde ölmüştür. Başarılı tayları ise şöyledir;
malike 18
2.anne Malike 15 ise yine çok üretken ve başarılı bir isimdir. Başarılı tayları ise şöyledir;
malike 15

Tekrar Kafkaslı ’ya dönecek olursak Kafkaslı başarılı yarışları sonra 2011 yılında haraya alındı . TJK Mahmudiye Arap Atı Aşım İstasyonunda ilk yılında 10.000 TL karşılığı 79 aşım yapmış ve 72 kısrağı gebe bırakmıştır. İlk jenerasyon ürünlerini 2015 yılında start alacaklardır.

2012 yılında ise Şanlıurfa Pansiyon Harada yine 10.000 TL karşılığı 70 sıfat adedi belirlenmiştir. Fakat sadece 1 sene aşım yapıp ölmüştür. Çirkin Kral Kafkaslı’dan adına yakışır nice şampiyonlar vermesi dileğiyle…

Şampiyon Arap Atı Kafkaslı ‘yı, 18 Mayıs 2012 günü kalp krizi sonrası kaybettik. >>
Kafkaslı öldü haberi için tıklayınız

TJK Tv 1 Efsane 10 Koşu programından Kafkaslı yarışları :

2009 Tarim ve Koy Isleri Bakanlığı Koşusu KAFKASLI ve TURBO yarışı :

Kafkaslı Veda klibi :

Kafkaslı arap atı
kafkaslı horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?