Kaneko Aygır olarak hızlı başladı

Kaneko Aygır olarak hızlı başladı

KANEKO KOPTU GELİYOR
Son zamanlarda özel hara aygırlarının yükseliş kervanına katılıp bir anda bu kervanın lokomotifi olan Kaneko bu yazımızın konusu. Perfect Strom, Bosporus, Velociraptor ile başlayan fırtına daha sonrada özellikle Kaneko ile kendini kuvvetlice hissettirmektedir. Son zamanlarda Luxor ’da bu fırtınanın içine dahil olması ile yarışçılığımız adına sevindiricidir.

Kaneko 15.01.2001 doğumlu , (Pivotal – Kalimat / Be My Guest) pedigrili , 43 [13-11-5] yarış totosuna sahip doru bir safkandır. Celalettin ALKAN yetiştirmesi ve sahibidir. Cidago yüksekliği 1.69 cm gibi hayli yüksek olan safkanımız yarışlarına baktığımızda ilk dikkat çeken özellik Kum-Çim ayırmadan ve mesafe tanımaksızın başarılı koşmasıdır. Yaklaşık yurt dışı kazancı ile 1.500.000 TL gibi yüksek bir ikramiyeye sahip olup İstanbul, İzmir ve Dubai ’de boy göstermiştir.
kaneko

Kaneko sınıf koşu performansı:
Koşularında genelde kısa ve orta mesafeli yarışları seven safkanımız, çim ve kum pisti ayırt etmeden koşabilmektedir. Aslında çok nitelikli bir yarış atı olup uzun mesafelerde bile beklenilenden fazla performans göstermiştir. Buda onun sürekli başa güreşen inatçı yapısını gösterir ki aygırcılık için karakter yapısı açısından çok önemlidir.

Birincilikleri: Erkek Tay Deneme (Gr1), Pansiyon Hara (Gr2), İstanbul Koşusu 2 kez (Gr2), Fehmi Simsaroğlu Koşusu (Gr3)
İkincilikleri: Gazi Koşusu (Gr1) , Büyük Taarruz (Gr2) , Ent. Topkapı (Gr2), Dubai Al Maktoum Challenge Round 1 (Gr3-Dubai), A.Esenbel (Gr3)
Üçüncülükleri : Dubai Al Maktoum Challenge Round 2 (Gr3-Dubai), Fatih Sultan Mehmet (Gr1), Başbakanlık (Gr1), A.Menderes (Gr2)
Kaneko yarışları:

Kaneko pedigri analiz:
Kaneko ‘nun pedigrisi biraz incelersek 4×3 Northern Dancer inbreedingine sahiptir. Baba Pivotal ülkemize yavruları çok iyi uyum sağlayan bir isim olup Avrupa ’da yeni Danzig benzetmesi yapılan önemli aygırdır. En önemli özelliği taylarının erken gelişimi ve genelde kısa & orta mesafede istikrarlı koşmalarıdır. Ülkemizde Kaneko, Pell Mell, Mektepli, Goldat, Briza, Nightgale isimleri ile hep başarılı olmuştur. Pivotal, Avrupa’da çok sayıda başarılı bir isim olup yüksek kazançı ve 100 üzeri sınıf koşu kazanan safkanın babasıdır. 15.01.2016 itibari ile Pivotal isimli aygırın 26 Gr1, 69 Grup , 55 listed galibi ile toplamda 191 sınıf koşu performanslı temsilcisi bulunur. Pek çok yavrusu yüksek maliyetlere satılmaktadır. Pivotal başarılı safkanları incelendiğinde karşımıza Lyphard, Danehill, Night Shift, Nijinsky, Mr.Prospector, Hyperion, Ahoonora, S.Wells, Primo Dominie isimleri genelde ön plana çıkmaktadır. Sharpen Up ve Roberto ile de biraz arka planda kalan diğer iyi anlaştığı isimlerdir. Pivotal ‘in ülkemize iyi uyum sağlamasının altında Nureyev ‘in büyük katkısı olduğunu düşünmekteyim. (Cossack Guard,Fair Tail,Nursultan,Al’s Theatre, Soviet Star, Pressing sebebiyle).

Anne Kalimat ise Be My Guest kızıdır ki bu kısrak babası ülkemizde her zaman çok başarılı olmuştur. Kaneko ‘nun yanı sıra yine Gr1 kazanan Darticleshorse isimli safkanın da kısrak babasıdır. Aynı zamanda Ravenna ve Misafir isimli kısraklarının yavrularınında başarısı malumdur. Kalimat ne yazık ki çok kalite aygırlara ziyaret edemeden ölmüştür. Kızlarından Playful Spirit yine Pivotal hattından gelen Captain Rio isimli aygırdan Worldpoint gibi başarılı bir safkanı vermiştir. Fakat hem Worldpoint hemde annesi Playbul Spirit’te erkenden kaybettiğimiz isimlerdir. İkinci anne Kantado , In Excess gibi yetenekli bir aygır çıkarmıştır. Kantado ’nun Kalimat dışında ülkemizdeki bulunan diger bir kızı Simbatu isimli kısrak, gözü kapalı Kaneko veya Goldat ile defalarca denenmelidir. Ayrıca Simbatu ’nun kızlarını da takibe alıp ilk Pivotal kanı ile buluşmalarında önemli isimler oluşabilir.

Kaneko ‘nun tüm jenerasyonları incelendiğinde en çok Danzig, Lyphard, Mill Reef, Hyperion, Nasrullah, Turn To ve Princequillo isimleri ile başarısı dikkat çekmektedir. Özellikle ülkemizde Distant Relative , Common Grounds, Danzig, Lyphard ve Mill Reef ile uyumu üst düzeydedir. Bir diğer önemli hususta Kaneko ‘nun taylarına aktardığı erken gelişim ve düzgün fiziksel özelliklerdir. Bu yüzden çekilecek kısrakların nefes ve dayanıklılık içeren kısraklar olması halinde ancak uzun mesafedeki klasik yarışlarda da etkili olması beklenebilir. Fakat Kaneko tayları için ideal mesafe kısa ve orta mesafeli yarışlardır. Erken gelişimli yavruları nedeniyle 2 yaşında tayları iyi kazandırmasıyla tanınır. Kaneko taylarından uzun mesafe atı yetiştirmek zor olup, yukarıda dediğimiz üzere ancak uzuncu kısraklarla kısmen bu özellik eklenebilir.

Kısacası Kaneko ismi icin en uygun isimler: Lyphard hattı ( Manila, Suivant, Common Grounds) , Danzig hattı ( Danehill, Eagle Eyed ), Mill Reef hattı ( Doyoun, Shining Steel), Nijinsky hattı ( Marlin, Barbar, Palace Paggeant, Thunder Bold, River Special), Hyperion hattı ( Aristocrat, Lockton, Petorious, Ela Mana Mou, Bijou Dinde, Reprimand, Efisio, Thatching, Tirol), Mr.Prospector hattı ( Royal Abjar, West By West, Mujtahid, Dilum, Victory Gallop, Miswaki ) , Primo Dominie, Distant Relative, Hoy ile uyumu çok yüksektir.
KANEKO

Kaneko aygır kazanç listesi durumu :
Kaneko, 2010 yılı 2 yaşlı aygır kazanç listesinde ikinci olmuştur. Ayrıca ülkemizde pek uygulanmasa da First Crop 2010 (İlk jenerasyon tayları koşan) listesinde de 1. sırada tamamlamıştır. Genel Aygır kazanç listesinde sadece 13 safkanı olmasına rağmen 19. sırada bitirmiştir. Birincilik yüzdesi bakımından ilk 18 ‘deki isimler içinde en iyisidir. 2010 yılında iki yaşlı ingiliz kazanç listesinde ise Mountain Cat arkasında 2. sıradadır. (M.Cat 41 koşan tayı , Kaneko 13 koşan tay oranı dengeyi bozmakta olduğunu hatırlatalım. 37 tayı olan Royal Abjar, 37 tayı olan Strike The Gold ve 22 tayı olan U.For ‘un önünde olması çok çok önemlidir ki bu üç isimde gerek 2 gerek 3 yaşlı aygır kazanç listelerinin lider isimleridir.)

2011 yılı Genel Aygır kazanç listesinde sadece 21 safkanı koşuyor olmasına rağmen 17. sırada bitirmiştir. Bu yıl içinde 3 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 16 safkanı koşuyor olmasına rağmen 12. sırada bitirmiştir.

2012 yılı Genel Aygır kazanç listesinde sadece 34 safkanı koşuyor olmasına rağmen 17. sırada bitirmiştir. Bu yıl içinde 3 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 7 safkanı koşuyor olmasına rağmen 15. sırada bitirmiştir. Yine bu yıl içinde 2 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 17 safkanı koşuyor olmasına rağmen 11. sırada bitirmiştir.

2013 yılı Genel Aygır kazanç listesinde 45 temsilcisi ve 27 kazananı ile 10. sıradadır. Birincilik yüzdesi %16 olup ilk dokuzdaki rakiplerinden daha yüksek bir orandır. Bu yıl içinde 3 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 20 safkanı koşuyor olup 12 kazananı ile 12. sıradadır. Yine bu yıl içinde 2 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 13 safkanı koşuyor olup 4 kazananı ile 15. sıradadır.

2014 yılı Genel Aygır kazanç listesinde 85 temsilcisi ve 47 kazananı ile 10. sıradadır. Bu yıl içinde 3 yaşlı aygır kazanç listesinde, sadece 14 safkanı koşuyor olup 11 kazananı ile 20. sıradadır. Yine bu yıl içinde 2 yaşlı aygır kazanç listesinde, 34 safkanı koşuyor olup 17 kazananı ile 4. sıradadır.

2015 yılı Genel Aygır kazanç listesinde 100 temsilcisi ve 68 kazananı ile 3. sıradadır. Lion Heart, Bosporus, Yonaguska , Mountain Cat gibi kendisininden daha fazla temsilcileri bulunan başarılı aygırları sıralamada geçmiştir. Bu yıl içinde 3 yaşlı aygır kazanç listesinde, 49 safkanı koşuyor olup 38 kazananı ile 2. sıradadır. Yine bu yıl içinde 2 yaşlı aygır kazanç listesinde, 30 safkanı koşuyor olup 16 kazananı ile 10. sıradadır.

Bu verileri vermemizdeki amaç ise koşan tay sayısı artıkça, Kaneko ‘nun üst sıralara rahatlıkla yükselebileceğini gösterebilmek içindir. Her ne kadar aşım ücreti sert yükselişler görmesine ve bazen az sayıda kısrakla buluşmasına rağmen kendini hep kanıtlamış bir aygırdır.

Kaneko ’nun sınıf koşu kazanan yavruları

ŞEKER REMZİYE D.D ( D.Relative / Suivant ) : Dişi Tay Deneme (Gr1), Sakarya (Gr2), Siayd ve Sd (Gr2), Preveze (A3) ve Kv:6 kazanmıştır. Çaldıran (Gr1) ikincisidir. Kuşkusuz dişi olmasına rağmen 2010 yılının en başarılı ikili dişi tayıdır.

TEMELHAN D.E ( C.Grounds / Fairy King ) : Byerley Turk (Gr1) galibidir. 1 (Gr3) , 3 (A3) ve 4 Kv8/L kazanmıştır.

ELEVATO D.D ( D.Relative / Uğurtay ) : Zübeyde Hanım (Gr2) ve Santalın (A2) galibidir. TJK (Gr1) ikincisidir. Gr2 ve Gr3 plaseleri vardır.

ZİLCİHAN D.D (Bankocu / Vidar): Kayı (A2) galibidir. Gr2 ve Gr3 plaseleri mevcuttur.

SPECIAL SWORD D.D ( C.Grounds / Belmez ) : Kenan Binak (Gr3) galibidir.

GIFTED SISTER D.D ( Entrepreneur / Sir Tristram ) : Özdemir Atman (Gr3) galibidir. Nenehatun (Gr2) ikincisidir.

MAKTAYMAN D.E ( Agnes World / Damascus ) : Anafartalar (Gr3) galibidir.

GOLDEN TOWER D.E (So Factual / Sandy Creek ): Atıf Esenbel (Gr3) galibidir. Ayrıca 7 Grup ve 6 adet Kısa Vade plasesi vardır.

SHOPAHOLIC D.D ( Hennessy / Seattle Slew ) : TYAYSD İst.YEARLING Satışı (A3) galibidir.

SAYDA D.D ( Mujtahid / İltiyah ): Piri Reis (A3) galibidir.

OFSAYT D.D ( Eagle Eyed / Private Tender ): FICAC (A3) galibidir.

VALDEREMA D.E ( Ghathanfar / Karayel ): MRA (A3) galibidir.

İZBATUR D.E ( Lure / Damascus) : Ceyhan (A3) galibidir. A3 ve Kv8/L plaseleri vardır.

ZİNCİRKIRAN D.E ( Royal Bequest / Kalaglow ) : 3 adet Kv8/L koşu galibi olup, A3, Gr2 ve Gr3 plaselerine sahiptir.

ZU HAT D.E ( Miswaki / Nijinsky ) : Orhan Meker Kv18/Listed koşu galibi olup, 2 Grup ve 5 Listed plasesi vardır.

RODOPLU D.E ( P.Dominie / S.O Gold ): Orhan Meker Kv18/Listed ve Kv7 galibi olup, Gr2 ve A3 plaseleri bulunmaktadır.

LANNISTER D.E ( Hernando / Halling ): Cihangir Kv8/L galibidir. MRA (A3) ikincisidir.

PETINA D.E (Doyoun / My Volga Boatman): Kv8/L galibidir.

-Kaneko ilk olarak 2007 yılında Karacabey Harasında aygırlık görevine başlamış kendisine müracaat eden 22 kısraktan 21 ‘ini gebe bırakmıştır. 2007 yılında Karacabey’de 4000 TL olarak açıklanan aşım bedeli daha sonra 2800 TL ‘ye indirilmiştir.
2008 yılında İzmit’te 3500 TL ‘ye sadece 10 müracaat almış bunların 9 ‘u gebe kalmıştır. Rakam olarak üzücü bir aşım adedi olmuştur. Yani 2011 yılında ne yazık ki çok az ikili tayını göreceğiz.
-2009 yılında ise İzmit’te 3000 TL den 41 müracaat alıp 35 ini gebe bırakmıştır.
-2010 yılında ise İzmit’te 5000 TL den 21 aşım 20 gebe oranına sahiptir.
-2011 yılında ise İzmit’te 8000 TL den 82 aşım 75 gebe oranına sahiptir.
-2012 yılında ise İzmit’te 10000 TL den 67 aşım 60 gebe oranına sahiptir.
-2013 yılında ise İzmit’te 12000 TL den 86 aşım 74 gebe oranına sahiptir.
-2014 yılında ise İzmit’te 14000 TL den 80 sıfat adeti ile aşım yapacaktır.
-2015 yılında ise İzmit’te 14000 TL den 100 sıfat adeti ile aşım yapacaktır.
-2016 yılında ise İzmit’te 20000 TL den 65 sıfat adeti ile aşım yapacaktır.

Avrupa’nın yeni Danzig ‘i olarak nitelendirilen Pivotal ‘ın en değerli oğullarından biri olan Kaneko ‘nun , www.HorseTurk.Com olarak Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Bu makale Aykut Kandemir tarafından 02 Aralık 2011 tarihinde yazılmış olup 15 Ocak 2015 tarihinde yeni veriler eşliğinde güncellenmiştir.

Kaneko
Kaneko aygır
Tyaysd Satış gazatesi 3. sayıda çıkan yazım:
tyaysd satış gazetesi kaneko

Yorumlar (2 Yorum)

  • I see you don’t monetize your blog, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month because you’ve got high quality content.
    If you want to know how to make extra $$$,
    search for: Boorfe’s tips best adsense alternative

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?