Petekcan 2 de 2 yaptı

Petekcan 2 de 2 yaptı

29 Ekim 2013 tarihi Ankara at yarışı programının en önemli safkanı olan Petekcan , 2 de 2 yaparak gelecek için ışık saçtı. Öncelikle ayakları düz bassın ve ALLAH nazarlardan saklasın. Bu sene yeni aygır ve kısrakların ürünleriyle pek çok tay oldukça yetenekli ama Petekcan ‘nın 2 koşusunda ki görkemli aksiyonları gelecek için beni umutlandırıyor. İlk yarışını oldukça kolay bir şekilde güle oynaya kazanan Petekcan, ikinci yarışında Şartlı 5 gibi biraz sert koşuda yol bulmakta zorlansa da etkili sprinti ile kazandı. Üstelik 1400 çim derecesi ise ikinci yarışı olmasına rağmen 1.24.04 oldu. Ankarada ki Kraliçe II. Elizabeth Koşusu’nda (Gr2) aynı mesafede Es Es Runner ‘ın bitiriş derecesi 1.24.25 idi.

Hal böyle olunca bu safkanın pedigrisini biraz açmak istedim. Baba Powerscourt , yarış yaşamında tam bir ulusal şampiyondur. 7 farklı ülkede birbirinden güzel uzun mesafeli çim yarışları koşmuştur. Detaylı Powerscourt aygır analiz yazım için ; >> tıklayınız. Powerscourt ülkemizde ilk jenarasyon aşımlarını 2010 yılında Karacabey harasında gerçekleştirmiştir. İşte bu aşımlardan doğan ilk ürünleri 2013 yılında 2 yaşlı olarak koşmaya başladılar.

Anne New Orleans ise yarış yaşamında aslında çok başarılı bir kısrak idi. 54 kez koşup (11-12-11-3) yarış totosuna sahip olup 597.340 TL kazandırmıştır. Yarışlarını çok net hatırladığım New Orleans , hayatının ilk 2 koşusunda da kazanmıştı. Kızı Petekcan ise annesinin yolundan harekete geçip 2 de 2 yaptı. New Orleans 1200-1900 metreler arasında hem kum hem de çim pistte yarış kazanmıştır. 2100 metre çim pistte Kısrak koşusunda (Gr1) ikinciliği en üst vasıflı başarısıdır. New Orleans , ülkemizde çok başarılı yarışları ile tanınan kır güzeli Alpha Shine ile de anne kardeştir. Alpha Shine tıpkı New Orleans gibi çok istikrarlı bir yarış atı olup 435.630 TL kazandırmıştır. New Orleans ve Alpha Shine gibi harika 2 safkanı sunan Early Sunshine , oldukça verimli bir anne olarak kendini ispatlamıştır. Gerek New Orleans gerekse de Alpha Shine belki grup yarışı kazanamadılar ama her zaman sınıf yarışlarda iyi mücadele etmişlerdi.

Petekcan ‘ın kısrak babalarına baktığımızda FURIOUSLY (Danzig-Roberto) – MISWAKİ (Mr.Prospector) – BLUSHING GROOM – NIJINSKY şeklinde sıralanmaktadır. Tay 4×4 Blushing Groom , 3x4x6 Northern Dancer , 5×5 Hail To Reason üzerlerine inbreding edilmiştir. Petekcan dozaj değerleri DP = 6-2-16-7-1 (32) DI = 1.00 CD = 0.16 şeklinde olup 2000-2400 metre aralığında oldukça rahat koşabilecek rakamlara sahiptir. Tabi dozaj tek başına hiç bir zaman yeterli kanıt olmayıp zamanla mesafe konusundaki soru işaretleri de kalkacaktır. Sitemizde geleneksel olarak açtığımız Gazi Koşusu kategorisinin 2014 yılı bölümünün ilk konuğu olarak Petekcan olmasını uygun gördüm. Belki Gazi belki annesi gibi Kısrak koşusunu koşabilecek potansiyeli sezdiğim safkanın , gelecek yarışlarında da başarılarının devamını dilerim. Böyle yetenekli atları ülkemize kazandıran ekibine de tebriklerimi buradan gönderiyoruz.

Petekcan ikinci yarışını izlemek için ; >> tıklayınız.
Petekcan
Petekcan pedigri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?