Super Saver oğlu Happy Saver Gr1 kazandı

Super Saver oğlu Happy Saver Gr1 kazandı

Türkiye Jokey Kulübü ( TJK ) tarafından Amerika Win Star harasından transfer edilen başarılı ingiliz aygır Super Saver’in 2017 doğumlu oğlu Happy Saver , Jockey Club Gold Cup Stakes (Gr1) kazandı.

Win Star’dan alınan Daredevil’in 2 farklı yavrusunun Gr1 kazanmasından sonra yine aynı haradan aynı zaman diliminde alınan Super Saver ‘in yeni bir temsilcisinin Gr1 kazanması muhtemelen Amerikalıları çıldırttığını söyleyebiliriz.

10 Ekim Cumartesi günü Amerika Belmont Park’ta düzenlenen Jockey Club Gold Cup Stakes’i (Gr1) TJK aygırlarından Super Saver’ın oğlu Happy Saver ( Super Saver – Happy Week / Distorted Humor ) jokeyi Irad Ortiz Jr. ile kazandı ve 4’te 4 yaparak geçilmezlik serisini sürdürdü. Aynı zamanda ilk Gr1 zaferini elde eden Happy Saver, yeni hedefinin Amerikanın en prestijli yarışı olan Breeders Cup Classic koşması bekleniliyor.

2000 metre kum pistte gerçekleştirilen koşunun son metrelerinde, iç kulvardan yaptığı etkili atakları neticesinde 3 yaşındaki safkan Happy Saver, 2.02.09’luk bitiriş derecesiyle son metrelere kadar birincilik mücadelesi verdiği Mystic Guide ( Ghostzapper – Music Note / A.P. Indy ) ve Tacitus’un ( Tapit – Close Hatches / First Defence ) önünde kazanmayı başardı. 3 ve yukarı yaşlı 5 safkanın katıldığı koşunun dördüncüsü Prioritize ( Tizway – Whey Sauce / Kurofune) olurken, Name Changer ( Uncle Mo – Cash’s Girl / Northern Afleet ) ise beşinci olarak koşuyu tamamladı.

Kariyerine 20 Haziran günü Belmont Park’ta katıldığı koşuyu 5,5 boy farkla kazanarak başlayan Todd Pletcher’ın antrene ettiği Happy Saver daha sonra 26 Temmuz’da Saratoga’da start aldığı 1800 metre kum pistteki koşuyu da 4 boy farkla kazanmıştı. Super Saver temsilcisi son olarak 7 Eylül günü Laurel Park’ta katıldığı Federico Tesio Stakes’ten galibiyetle ayrılmıştı.

Super Saver hakkında 9 Aralık 2019 da yazdığım detaylı yazı ve aygır analiz videosu için

Kentucky Derby galibi olan Super Saver’in Gr1 kazanan yurt dışı temsilcileri ise ;
Runhappy : Breeders’ Cup Sprint (GR1,Kee,6f), King’s Bishop Stakes (GR1,Sar,7f), Malibu Stakes (GR1,SA,7f)
Competitive Edge : Hopeful Stakes (GR1,Sar)
Happy Saver : Jockey Club Gold Cup Stakes (GR1,Bel)
Embellish the Lace : Alabama Stakes (GR1,Sar,10f)
Letruska : Cl Esmeralda (MEX-GR1), Cl Diamante (MEX-GR1)

Happy Saver – Jockey Club Gold Cup Stakes (Gr1)

Super Saver oğlu Happy Saver

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?