Three Valleys aygır analiz

Three Valleys aygır analiz

Bu haftaki aygır analiz köşeğimizin konugu Juddmonte Farm çıkışlı, Taşbek Stud sahibi olduğu Three Valleys . 2013 aşım sezonunda Türkiye’de aşım yapacak safkanın pedigri analizi , yarış yaşamını ve uygun kısrak kan hatlarını inceleyeceğiz.

Three Valleys, başarılı at sahibi ve yetiştiricilerimizden Selman Taşbek tarafından satın alınmıştır.

Three Valleys stallion

2001 doğumlu Three Valleys ( Diesis – Skiable / Niniski ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında 16 Start ( 5 – 2 – 2 ) yarış totosu ve £317,469 kazança ulaşmıştır. 2008 yılında haraya giren aygırın şu ana kadar 3 jenerasyon yavrusu koşmuştur. Yurt dışında iken 2012 aşım bedeli ise £5,000 belirlenmişti. Yarış hayatında ; Del Mar Breeders’ Cup Handicap (Gr2) koşusunu 1600 metre çim pistte 1.32.21 ‘lik rekor derece ile kazanan Three Valleys, ayrıca Oceanport Stakes (Gr3), Coventry Stakes (Gr3) koşuları galibidir. Yine Middle Park Stakes (Gr1) koşusunu kazanmış fakat diskalif edilmiştir. Dewhurst Stakes (Gr1) ikinciliği ve Phoenix Stakes (Gr1) üçüncülüğü diğer önemli başarılarından bazılarıdır.

Three Valleys yarışları:
Birincilikleri:
Amerika : Del Mar Breeders’ Cup Handicap (Del Mar) (Gr.2) 1600m Çim (Pist Rekoru 1.32.21)
Amerika : Oceanport Stakes (Monmouth Park) (Gr.3) 1700m Çim (Pist Rekoru)
İngiltere : Middle Park Stakes (Newmarket) (Gr.1) 1200m Çim (Diskalif edildi)
İngiltere : Coventry Stakes (Royal Ascot) (Gr.3) 1200m Çim
İngiltere : EBF Novice Stakes (Nottingham) 1200m Çim
Amerika : Allowance Optional Claiming (Del Mar) 1600m Çim

İkincilikleri:
İngiltere : Dewhurst Stakes (Newmarket) (Gr.1) 1400m Çim (Geçildigi isim baş farkı ile klasik galibi Haafhd)
İngiltere : Craven Stakes (Newmarket) (Gr.3) 1600m Çim (Geçildigi isim klasik galibi Haafhd)

Üçüncülükleri:
İrlanda : Phoenix Stakes (Curragh) (Gr.1) 1200m Çim (Geçildigi isim Şampiyon Sprinter One Cool Cat)
Amerika : Citation Handicap (Hollywood Park) (Gr.1) 1700m Çim (Geçildigi isim Eclipse Champion & World Topweight miler ünvanlı Leroidesanimaux)

Three Valleys ‘in babası Diesis, 1982 yılında İngiltere’de şampiyon iki yaşlı tay seçilmiştir. Dewhurst Stakes (Gr.1) ve Middle Park Stakes (Gr.1) koşuları galibidir. Diesis ( Sharpen Up – Doubly Sure ) pedigrisine sahiptir. Özellikle Doubly Sure isimli kısrak Sharpen Up ile üç kere eşleşmiş ve üç değerli aygır (Kris, Diesis, Keen) doğurmuştur. Bu kollardan Diesis ve Kris daha fazla üretken olmuşlardır. Ülkemizde Kris kanı Common Grounds ile yeterli miktarta yayılmıştır. Diesis ise İlyas Çokay harasında All The Good isimli temsilcisi şans ararken, Three Valleys’in ülkemize katılışı ile güzel bir rekabet yaşanacaktır. Tekrar Diesis’e dönersek hara yaşantısı son derece başarılı geçmiş olup Gr1 kazanan bazı önemli bazı temsilcileri aşağıda listelenmiştir.

ALL THE GOOD (IRE) Caulfield Cup, Caulfield, Gr.1. AYGIR
CONTINUOUSLY (USA) Hollywood Turf Cup Stakes, Hollywood Park, Gr.1.
DIMINUENDO (USA) Oaks Stakes, Epsom, Gr.1, Irish Oaks, Curragh, Gr.1, Yorkshire Oaks, York, Gr.1.
ELMAAMUL (USA) Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Phoenix Champion Stakes, Phoenix Park, Gr.1; AYGIR
HALLING (USA) Coral Eclipse Stakes (twice), Sandown Park, Gr.1, International Stakes (twice), York, Gr.1, Prix d’Ispahan, Longchamp, Gr.1; AYGIR
HUSBAND (USA) Rothman’s International Stakes, Woodbine, Gr.1; AYGIR
KEEN HUNTER (USA) Prix de l’Abbaye de Longchamp, Longchamp, Gr.1.
KNIFEBOX (USA) Premio Roma, Rome, Gr.1; AYGIR
LOVE DIVINE (GB) Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1.
MAGICAL FANTASY (USA) Del Mar Oaks, Del Mar, Gr.1, John C Mabee Handicap, Del Mar, Gr.1, Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1.
MAGISTRETTI (USA) Man O’War Stakes, Belmont Park, Gr.1, Dante Stakes, York, Gr.2.
RAMRUMA (USA) Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Kildangan Stud Irish Oaks, Curragh, Gr.1, Oaks Stakes, Epsom, Gr.1.
ROOTENTOOTENWOOTEN (USA) Demoiselle Stakes, Aqueduct, Gr.1.
STORM TROOPER (USA) Hollywood Turf Handicap, Hollywood Park, Gr.1; AYGIR

Three Valleys ‘in anne hattı son derece önemli olup birinci annesi Skiable ( Nininski -Kerali ) pedigrisine sahiptir. En başarılı yavrusu hiç kuşkusuz Three Valleys ‘tir. Üçüncü anne Sookera 1977 yılı Cheveley Park Stakes (Gr1) galibidir. İrlanda da şampiyon 2 yaşlı dişi tay seçilmiştir. Sookera , Bold Fact ve So Factual gibi degerli aygırları vermiştir. Bunlardan So Factual ülkemize Dünya Güzeli isimli harika bir kısrak hediye etmiştir. Dünya Güzeli, Dişi Tay Deneme Koşusu (Gr1) ikincisidir. Sookera ayrıca bunlarlada yetinmeyip Three Valleys ‘in ikinci annesi olan Kerali isimli kısrağıda vermiştir. Bu kısrak adeta Juddmonte ekürisinin yaratıcılarından olmuştur. Kerali şampiyon kısrak Hasili’yi vermiştir ki Hasili ise Şampiyon aygır Dansili , Şampiyon kısrak Banks Hill, Champs Elysees gibi önemli isimleri vermiştir. Kerali ‘nin bir diğer kızı Dissemble ise yine Leroidesanimaux gibi şampiyon bir yarış atı ve aygırıda vermiştir. Kısacası Kerali, annesi Sookera ‘dan hiç aşağı kalmamıştır.

Skiable

Three Valleys bu kadar degerli isimlerin birleşmesinden ötürü ciddi bir aygır adayıdır. 2008 yılında Juddmonte Banstead Manor Stud harasında aşımlara başlayan aygırımızın 5 jenerasyon yavrusu Avrupada koşacaktır. Şu ana kadar sadece ilk 2 jenerasyon yavruları koşan aygırımızın dikkat çeken bazı tayları ise aşağıda belirtilmiştir.

Saint Bernard 2009 (Savignano by Polish Precedent) : Premio Ribot (Gr.2-Roma-İtalya) birincisi , Premio Vittorio di Capua (Gr.1-San Siro-İtalya) ikincisi ve Premio Ribot (Gr.2-Roma-İtalya) ikincisidir.
The Nile 2009 (Delta by Zafonic) King Charles II Stakes (Listed-Newmarket-İngiltere) ikincisidir.
Peccato Di Gola 2009 (Pursuit Of Charge by Pursuit Of Love) Premio Parenti Di Roma (Listed-Roma-İtalya) üçüncüsüdür.
Sisiri 2010 ( Sahend by Danehill Dancer) Criterium Livorno (Listed-Livorno-İtalya) üçüncüsüdür.

Three Valleys için hangi kısrak kan hatları uygundur?
Aygırımızın dozaj degerleri DP = 5-1-15-6-9 (36) DI = 0.60 CD = -0.36 şeklindedir. Dozaj değerleri stayer tipli genellikle 2400 metre mesafe izlenimi bıraksa da yarış yaşamında 1600-1400 metre yarışlarındaki başarıları ile dikkat çekicidir.

Three Valleys Juddmonte Farm tarafından tıpkı Frankel gibi hiç uzun mesafeli yarış koşturulmamıştır. Aygırımız için öncelikle Danzig (Danehill) , S.Wells , Blushing Groom, Ahoonora, Roberto, Lyphard, Nureyev, Ribot ve Mr. Prospector kanları ile uyumu tespit edilmiştir. Bu yüzden ülkemizde pek çok kan hattına uyum sağlamasını beklemekteyiz.

Hal böyle olunca ülkemizde bulunan isimlerden Danehill’in öz kardeşi Eagle Eyed (Danzig-Ribot) , Rakan (Danzig-Ribot), Sea Hero (Danzig-Ribot) , Manila (Lyphard), Sri Pekan (Roberto) öncelikli düşünülmesi gereklidir. Yine Red Bishop (Roberto), Mujtahid (Mr. Prospector), Royal Abjar (Mr. Prospector), West By West (Mr. Prospector), Bin Ajwaad (Blushing Groom), Sun Music (S.Wells-Mr. Prospector), Kaneko (Nureyev), Distant Relative (Ribot), Luxor (Ribot), Castle Rising (Ahoonora) , Pressing (Nureyev-Lyphard), Nursultan (Nureyev), Cossack Guard (Nureyev), Scream To Scream (Ahoonora-Nureyev), Karabeyhan (Know Fact-Roberto), Ramadan (Blushing Groom) ile de uyumu beklenilmektedir. Ayrıca Diesis ve Kris öz kardeş akrabalıgı kurulup ilginç sonuçlar arayanlar için Common Grounds (Kris, Lyphard) ve Okawango (Kris, Mr. Prospector-Lyphard) denenebilecek crosslardır.

Three Valleys ülkemizdeki ilk aşımlarını 2013 yılında yapmıştır. 4000 TL aşım bedeli ile İstanbul Silivri ‘de görev yapan aygıra ilk yılında 72 adet kısrak başvurmuştur. Bunlardan 65 tanesi gebe kalmıştır.

Three Valleys ülkemizdeki ikinci aşımlarını 2014 yılında yapacaktır. 5000 TL aşım bedeli ile Karacabey ‘de görev yapacak aygır için belirlenen sıfat adedi 85 ‘tir.

Yarış atı yetiştiriciliği açısından bu önemli hamleyi yapan Taşbek ekürisini HorseTurk.Com olarak tebrik eder ve Three Valleys isimli aygırın yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını dileriz.

Aykut KANDEMİR – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Three Valleys aygır
Three Valleys pedigri
Three Valleys Türkiye
Three Valleys horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?