Uçanoğlu aygır oluyor

Uçanoğlu aygır oluyor

Başarılı arap atı 3 Gr1 galibi Yalaz oğlu Uçanoğlu aygır oluyor.

Erdinç Saltabaş ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği Uçanoğlu (a.e. Yalaz – Uçanyüz / Nevzatbey ) pedigrisini sahiptir. Yarış yaşamında 33 Start (12-10-3-2) yarış totosuna ulaşmış ve kazanç olarak 3.119.600 TL kazandırmıştır. Uçanoğlu üç kez Gr1 kazanır iken ayrıca 5 kez Gr3 , 1 kez Kv7, 3 kez Kv6 yarışlar kazanmıştır. Safkanın resmi olarak her ne kadar üç Gr1 galibiyeti olsa da kazandığı TBMM (Gr1) koşusundan sonra pek çok kesime göre haksızca ikinciliğe atılışını da akıllardadır. Özellikle 2013 yılında koştuğu koşular ile sezonun en iyi arap atı seçilmiştir.

Uçanoğlu uzun , kısa , çim , kum , sentetik demeksizin başarılı yarışları ile şampiyonluğunu ve karakterini kanıtlamıştır. Böyle nadide bir safkanı sahalara kazandıran Saltabaş ekürisine ve emeği geçenlere tebriklerimizi sunarız.

Baba Yalaz, yarış hayatı boyunca 30 kez start almış ve 7 birincilik elde etmiştir. Yarış kariyeri bittikten sonra haraya alınan Yalaz aygırlık hayatı oldukça başarılıdır. Uçanoğlu ‘nun yanı sıra Cankardeşler gibi üst düzey yavrularının yanı sıra Baba Altar, Berkcan, Fenerlican, Hızlıtuğra, Kaçın Geliyor, Berkay Efe ve Defne Kızım bazı yetenekli temsilcileri de bulunmaktadır.

Uçanoğlu’nun annesi Uçanyüz ise ( Nevzatbey – Karben ) orijinli ve 2002 doğumlu bir kısraktır. 56 kez start alıp 8 yarış kazanan kısrak, Kısa Vade kazanmış ve Grup plaseleri bulunmaktadır. Haraya alındıktan sonra önce Uçanoğlu’nu veren safkan bir sonraki sene de 6 koşu galibi Uçanhaber’i vermiştir.

Uçanoğlu 2016 yılından itibaren aygır olarak yetiştiriciliğimize hizmet edecektir. Aygırlık yeri için Tigem kadrosu mu yoksa TJK Misafir aygır kadrosuna katılacak bunu zaman gösterecektir.

Uçanoğlu aygır

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?