Yonaguska öldü

Yonaguska öldü

TJK ingiliz aygırlarından Yonaguska kalp krizi sonucu 19 yaşında öldü.

Özellikle İzmir hipodromu kum pistinde başarılı yavruları ile tanınan Yonaguska, İzmir/Torbalı Aşım İstasyonu 25 Mayıs 2017 tarihinde yaşamını yitirdi.

Yonaguska , 1998 doğumlu koyu doru donlu ( Cherokee Run – Marital Spook / Silver Ghost ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamına 2000 yılında başlamış ve 2003 yılında Amerika ’da haraya girmiştir. 2010 yılında da ülkemize transfer olmuş ve ilk aşımlarına başlamıştır.

Yonaguska yarış yaşamında Toplamda 18 Startta (6-1-5) yarış totosu ve 536.355 $ kazança ulaşmıştır. Sınıf koşu olarak ise Hopeful Stakes (Gr1) , Fall Highweight Handicap (Gr2), Hutcheson Stakes (Gr2) ve Sport Page Handicap (Gr3) ’i kazanmıştır. Sandford Stakes (Gr2) ikincisi olmuştur. Yine Champagne Stakes (Gr1) , Forest Hills Handicap (Gr2), Lafayette Stakes (Gr3), Swale Stakes (Gr3), Hollywood Prevue (Gr3) üçüncü tamamlamıştır.

Ülkemiz yetiştiriciliğine faydalı hizmetlerde bulunan Yonaguska temsilcileri, babalarının kazanç hanesine 22,5 Milyon TL yazdırdılar. Bugüne dek start alan 186 tayından 109’u yarış kazanmayı başarmıştır. Özellikle kaba kum ve kısa-orta mesafede etkili yavruları ile tanınmıştır.

Yurt içi hara performansından en başarılı temsilcileri arasında DUQUAN, BAVİ REŞ, BORDONARO, SAINT HILARION, GAZELLE EYES, DASKYLEION , BEDWULF, ROKSANA sayılabilir. Henüz ülkemizde Gr1 kazanan temsilcisi bulunmayan Yonaguska yavrularının toplamda 2 adet A2 , 1 adet Gr3 ve 2 adet A3 galibiyeti bulunuyor. Grup performansı düşük olan aygırın özellikle temsilcilerin Kısa Vadeli koşu kazanma sayısı toplamda 60 olarak dikkat çekiyor

Yonaguska’nın yurt dışında sınıf kazanan yavruları ise; MUSKET MAN, YAWANNA TWIST, MARILYN’S GUY , DIGGER, COFFEE BOY, CHIEF’S LAKE, CHEROKEE COUNTRY, CRAFTY BEAR, MARGIE MARIE, CHIEF OF AFFAIRS, GOOMBADA GUSKA şeklindedir.

TJK resmi sitesindeki açıklamaya göre ; ”Aşım Talimatnamesinin ilgili maddesi gereğince; söz konusu YONAGUSKA isimli aygırda aşım müracaatı bulunan kısrak sahipleri aşım başvuru ücretlerini iade alarak müracaatlarını iptal edebilir veya kontenjanı müsait olan aygırlara ayrıca aşım başvuru ücreti ödemeden değişiklik yapabilirler.”

Yonaguska

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?