2013 Gazi Koşusu Adayı Suwako

2013 Gazi Koşusu Adayı Suwako

2013 Gazi Koşusu adayları yazı serimizin birinci sezon , dördüncü bölümü Suwako ile vizyonda…

17 Nisan 2010 doğumlu Suwako ( Victory Gallop – Sky Beauty / Bin Ajwaad ) pedigrisine sahiptir. Levent Sarıkaya ’nın sahibi olduğu ve yetiştirdiği Suwako, yarış yaşamında ilk 10 koşuda 4 kez birincilik, 4 kez de ikincilik elde etti. Özellikle Adana Kış sezonunda yarış kondüsyonunu sürekli artıran safkan, mesafeyi seven görüntüsü ile ilerisi için ışık veriyor. Safkan Adana kaba kumunda iki kez 1900 metre [Süphan Koşusu (A3) ve Kv6] koşularındaki zaferlerle İstanbul sezonu için beni unutmayın mesajını verdi. Son 5 yarışında baş jokeylerimizden Halis Karataş ile start alıp dördünü kazanan Suwako, acaba yakın zamanda talihsizce kaybettiğimiz baba kardeşi Luca Brasi ‘nin yarım bıraktığı işi tamamlayabilir mi ? Belkide kader bir şampiyonu bizden alırken, onu baba kardeşinin geleceğini şekillendiriyor olabilir miydi? Tabiki bu soruların cevabını zaman belirleyecek.

Suwako ‘nin dozaj puanı dağılımları ise şu şekildedir: DP = 5-4-9-2-0 (20) DI = 2.08 CD = 0.60 şeklindedir. Dozaj Teoremi, safkan İngiliz atlarının soyağaçlarında varolan önemli aygırların soyağacındaki yerine dayanarak yapılan matematiksel bir analiz yöntemidir.

Suwako dozaj degerlerinde classsic ve solid degerlerinin yayılımı 9-2 oluşu ona dayanıklılık ve dengeli hız konusunda gerekli nefes gücünü sağlamaktadır. Yalnız dozaj index puanının 2.08 olup ona hız katarak mesafe limitini düşürmektedir. Ayrıca CD degerinin 0.60 oluşu ise mesafe limitini 2000 metre ile sınırlamaktadır. Suwako için rakamlar 2400 metre konusunda olumsuz ama 1600-2000 metre aralığında başarılı olacağını söylemektedir. Tabi bu teorem sadece kağıt üzerindedir. Her zaman geçerliliği yoktur. Bence Suwako konusunda, dozaj teorimini devre dışı bırakıp görmezden gelmeliyiz. Çünkü gerek babası Victory Gallop ‘un uzuna yatkın her iki pistte koşan yavruları, gerekse de kısrak babası Bin Ajwaad ‘ın 1600-2000 metre aralığında özellikle çimdeki başarılı tayları ile Suwako ‘nun nefes yönünden 2400 metrede pek etkilenmemesi gerekmektedir. Madem pedigriye girdik birazda derinlemesine inceleyelim.

Suwako ‘nun babası Victory Gallop muhteşem bir yarış atı idi. Toplam 17 koşuda (9-5-1-1) yarış totosuna sahip 3,505,895$ kazanç elde etmiştir. Tall Oaks Farm tarafından yetiştirilmiş, 1995 doğumlu , 2000 yılında Amerika ’da haraya girmiş ve 2008 yılı Şubat ayı gibi ülkemize gelmiştir. Victory Gallop yarış yaşamında 2 kez Gr1 kazanmıştır. Bunlar unutulmaz Belmont Stakes (Gr1) ve Whitney Handicap (Gr1) koşularıdır. Şampiyon yaşlı safkan ünvanını almıştır. Sadece hayatının ilk startında beşinci olmuş diğer tüm koşuları üst düzey koşular olup devamlı başa güreşen, hiç tabeladan düşmeyen son derece nitelikli bir safkandır. Real Quite isimli safkanın Triple Crown yapmasını, Belmont derbisini kazanarak yok etmiştir. Aynı zamanda Triple Crown ilk iki ayağı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşularında Real Quite arkasında ikinci kalmasında intikamınını almıştır.

Victory Gallop – Belmont Stakes 1998 Yarışı

Aygırlık hayatında bir türlü beklenen patlamayı Amerikada yapamasada yinede başarılı olmuştur. Ülkemize satılana kadar hiç Gr1 kazanan yavrusu olmayan Victory Gallop, Türkiye’ye gelmesiyle Amerikada 2 adet Gr1 kazanan yavrusu olmuştur. Jaycito iki yaşında kumda Gr1 kazanırken, Prince Will I Am ise uzun çimde Gr1 kazanmıştır. Bu durumda aygırımızın taylarının, hem kum hem çim gidebileceğini gösterir.

Victory Gallop için aslında kısaca şu özeti çıkarabiliriz. Yavruları biraz geç gelişir. 3 ve daha yukarı yaşlarda mesafenin uzaması ile kendilerini gösterirler. Ağırlıklı olarak kuma yatkında olsalar çimde de iyi koşabilen tayları mevcuttur. Tayları ayağına çabuk değildirler. Mücadele, dayanıklılık ve sprint yeteneği ön plandadır. Arkada bekleyip düzlükte sert sprintleri ile tanınırlar.

Suwako ‘nun annesi Sky Beauty ise yine Sarıkaya ekürisi tarafından yetiştirilmiştir. 2003 yılı doğumlu Sky Beauty (Bin Ajwaad – Alicia / My Volga Boatman ) pedigrisine sahiptir. 42 kez koşup 5 kez kazanmıştır. Sky Beauty yarış totosu 42 start (5-3-5-4) şeklinde olup kazançı 134.180 TL olmuştur. Kazandığı ve tabela yaptığı hiçbir koşu sınıf yarış değildir. Dolasıyla yarış yaşamı da üst düzey değildir. Kazandığı 5 koşunun tamamı çim pist olması ve bu yarışlardan dört tanesinin yumuşak-ağır çim koşuları olması çok dikkat çekicidir. Sky Beauty tıpki babası Bin Ajwaad gibi başarılı yarışları 1600-2000 metre arası çim pistte oluşu ile tam bir babasının kızıdır. Sky Beauty birinciliklerin mesafe dağılımı 1400-1600-1700-1900-2000 metre şeklindedir.

Suwako ‘nun kısrak babası Bin Ajwaad ‘a gelirsek yarış yaşamında Gr3 kazanmış, Gr1 Fransa Erkek Tay Deneme ikincisi ve Gr1 İngiltere Erkek Tay Deneme üçüncüsü olmuştur. 1990 doğumlu Bin Ajwaad, 1996 yılında haraya girmiş ve daha sonra ülkemize transfer edilip ilk aşımlarını ise 2001 yılı itibariyle yapmıştır. Ülkemize alınması konusunda o dönemlerde yarış sahalarında Sabribey ve Thunder Race isimli foallarının başarısı referans olmuştur. Aslında aygırlık yaşantısında aygır babası ve kısrak babası olarak bir hayli sönük kalsa da her zaman istikrarlı koşan yavruları ile dikkat çekmiş, uygun aşım ücreti ile çoğu zaman iyi talep almıştır. Bin Ajwaad aynı Royal Abjar gibi ülkemize uygun maliyetle alınan ve istikrarlı koşan tayları ile dikkat çekmiştir. Bin Ajwaad ülkemizde Gazi koşusu galibi Inspector, Salvatore, Karatutkum, Orhideya, Cihanım gibi Gr1 galiplerini vermiştir. Özellikle Gazi koşularına devamlı iddalı isimler veren Bin Ajwaad ‘ın Gazi performanslı tayları ise ; 2007 yılı Gazi birincisi Inspector, 2007 yılı Gazi üçüncüsü Salvatore , 2005 yılı Gazi üçüncüsü Caribou, 2012 yılı Gazi dördüncüsü Cihanım ve 2010 yılı Gazi beşincisi Salvatore şeklindedir. Aygırlık hayatına 23 yaşında devam eden Bin Ajwaad ‘ın yanı sıra oğularından Inspector , Adonise ve Caribou ‘da aşım yapmaktadırlar. Bin Ajwaad kısrak babası olarak oldukça kötü verilere sahiptir. 2012 yılı kısrak babası kazanç listesinde koşan tayı fazla olmasına rağmen 51. sırada bitirmiştir. Suwako bakalım kısrak babası Bin Ajwaad’ın kaderini ne kadar değiştirebilecek.

Suwako için tüm bilgilerimizi toparlayacak olursak 2000-2400 metre aralığında, kum – çim ayırmadan iyi koşacağını düşünmekteyim. Handikap puanı olarak iyi durumda olan safkanın ayakları düz bassın , tüyü kadar para kazansın dileğiyle bir başka Gazi adayı yazımızda görüşmek üzere…

Aykut KANDEMİR

Kaçıranlar için > 2013 Gazi Koşusu Adayları Bölüm 1 > Nartugan > tıklayınız
Kaçıranlar için > 2013 Gazi Koşusu Adayları Bölüm 2 > Luca Brasi > tıklayınız (Ne yazık ki Mevlana koşusu sonrası sakatlanıp uyutulmuştur.)
Kaçıranlar için > 2013 Gazi Koşusu Adayları Bölüm 3 > Çakal Carlos > tıklayınız

Suwako – Süphan Koşusu 2013 (A3) video :

Suwako - Süphan Koşusu 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?