7. Uluslararası Jokey Turnuvası

7. Uluslararası Jokey Turnuvası

7. kez düzenlenecek olan Uluslararası Jokey Turnuvası, 15 Temmuz 2015 Çarşamba akşamı Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşecek. Ünlü jokeylerimizin, misafir jokeyler ile yapacağı mücadeleler şimdiden heyecan konusu. Misafir takımda yer alan jokeyler geçen seneye göre tamamen yenilenmiş isimler olması dikkat çekiyor. Türk Takımının kadrosunda ise Akın Sözen yerine Özcan Yıldırım değişikliği dışında kadro aynıdır.

Misafir Jokey Takım ;
1- ABD’den Porto Riko asıllı John R. Velazguez,
2- İrlanda’dan Kevin Manning,
3- İngiltere’den İrlanda asıllı Richard Hughes,
4- Japonya’dan İtalyan asıllı Mirco Demuro
5- Fransa’dan Pierre Charles Boudot

Türk Jokey Takım ;
1- Halis Karataş
2- Selim Kaya
3- Ahmet Çelik
4- Gökhan Kocakaya
5- Özcan Yıldırım

Turnuvanın kura çekimi, 13 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00’de Byerley Turk salonunda yapılacaktır.

Ayrıca turnuvada yer alacak jokeylerin katılacağı basın toplantısı, 15 Temmuz Çarşamba günü saat 15:00’de Byerley Turk salonunda gerçekleşecektir.

Turnuvada kazanan jokeyleri belirlemek için, turnuvaya dahil yarışlarda ilk beş dereceye girecek jokeylere puanlar verilecek. Buna göre, turnuvaya dahil koşularda at binecek jokeylerden birinci olana 15 puan, 2’nciye 10 puan, 3’üncüye 7 puan ve 4’üncüye 5 puan, 5’inciye de 3 puan verilecek.

Deklare olan atın Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkarılması durumunda ata binemeyecek olan jokeye ise 2 puan verilir.

Turnuvaya dahil koşular ;
Şartlı – 4 4 ve Yukarı İngilizler 1500 Kum (Sentetik)
Şartlı – 4 3 Yaşlı İngilizler 1400 Kum (Sentetik)
Şartlı – 4 3 Yaşlı İngilizler 1900 Çim
Şartlı – 4 4 ve Yukarı İngilizler 1400 Çim

Geçtiğimiz yıl turnuvaya, İngiltere’den Frankie Dettori, Amerika’dan Javier Jose Castellano, Japonya’dan Yuichi Fukunaga, Fransa’dan Maxime Guyon ve Avustralya’dan Craig Williams gibi dünyaca ünlü jokeylerle birlikte ülkemizden Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Gökhan Kocakaya ve Akın Sözen katılmıştı.

2014 yılı turnuvada toplamda 30 puan toplayan Türk jokey Gökhan Kocakaya , bireysel anlamda birinci olmuştu. Bu turnuvada 28 puan toplayan Amerikalı jokey Javier Jose Castellano ise bireysel anlamda ikinci olur iken üçüncü sırayı ise Türk jokey Akın Sözen 23 puanla elde etmişti. Yine toplamda 96-64 puanla Türk Takımı kazanmıştı.

jokey

jokeyler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?