Agresivo aygır analiz

Agresivo aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu Agresivo .
3 Nisan 2009 Amerika doğumlu Agresivo yarış yaşamında 7 kez start alıp 2 kez kazanmış , 2 kez ikinci ve 1 kez üçüncü olmuştur. Bu süreçte 177.375 TL kazanç elde etmiştir. Agresivo, 2009 yılında Amerika Keeneland satışlarından Adalı ekürisi tarafından 75.000 dolara satın alınmıştır. Agresivo ülkemizde başarıyla koşmuş ve 2014 yılı itibariyle ülkemizde ilk kez aygırlık hayatına başlayacaktır.

Agresivo horse

Agresivo yarış yaşamı :
Agresivo yarış yaşamına 2011 yılının Ağustos ayında, 2 yaşında Veliefendi’de başlamıştı. Bu döneminde sadece 3 kez koşabilmiştir. Şartlı 1-1200 sentetik kumda ikinci olan Agresivo, daha sonra Şartlı 5-1200 çim bir yarış kazanmıştır. Ardından Çaldıran Koşusu (Gr1-1600mÇim-Veliefendi) ikincisi olan safkan, sürdürdüğü idmanlarında talihsiz bir sakatlık geçirmiştir. Koşu hayatı bitme noktasına gelen Agresivo, ciddi bir kırık ameliyatı geçirir. Kırıkları vidalarla onarılan safkanın pistlerden yaklaşık 1,5 yıl uzak kalmıştı.

İyileşme süreçi tamamlanan Agresivo, tam 549 gün sonra Veliefendi de yarışmak için hazırdı. Avrasya Ekonomi Zirveleri koşusunu (Kv8/L-1400mÇim-Veliefendi) inanılmaz zor bir yerden dalıp, kamçı vurulmadan kazanırken adeta güçlü karakterini göstermişti. Dile kolay 549 gün sonra çok ciddi bir sakatlıktan çıkıp yarış kazanmak her yarış atına nasip olmazdı. Ama belkide bu yarış ona ağır gelmişti ki bundan sonra performansı düşmeye başladı. Sırasıyla önce Vehbi Koç koşusu (Gr3-1600mÇim-Veliefendi) üçüncüsü, Haliç koşusu (Gr1-1600mÇim-Veliefendi) altıncısı ve Enternasyonel Topkapı koşusu (Gr1-1600mÇim-Veliefendi) dokuzuncu oldu. Tekrardan ameliyata alınarak moletindeki vidalar çıkartıldı. Eküri doğru bir kararla başarılı safkanı aygırlığa ayırarak artık onu mükafatlandırıyordu.

Agresivo ‘nun tüm yarışlarının detayları için >> tıklayınız

Agresivo

Agresivo pedigri analiz :
4×4 Storm Bird , 4×4 Exclusive Native üzerine inbreeding edilmiş Agresivo ( Harlan’s Holiday – Maddalena / Dood And Tough ) orijinine sahiptir. Dozaj puanlarının dağılımı DP = 4-2-4-0-0 (10), dozaj indeksi [4.00] , dağılım merkezi (CD)[1.00] şeklindedir. Özellikle brillant değerinin 4 oluşu , dozaj indeks ve dağılım merkezi ortalamaları ile mesafe konusunda safkanın 1000-1600 metre mesafeli koşular için gerekli gücü olduğunu net olarak söyleyebiliriz. (Not: Dozaj teorisi her an Chef De Race güncellemesine tabi olduğundan değişken verilerdir. Doğruluğu sadece sayılar üzerinde olup safkanların mesafesi konusunda her zaman geçerli bilgi vermeyebilir.)

Baba Harlan’s Holiday 1999 yılı doğumlu ( Harlan – Christmas in Aiken / Affirmed ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 22 kez start alıp (9 – 6 – 1) yarış totosu ve $3,632,664 kazança sahiptir. Sınıf koşu olarak Florida Derby (Gr1), Blue Grass Stakes (Gr1), Donn Handicap (Gr1) , Pennsylvania Derby (Gr3) ve Iroquois Stakes (Gr3) galibi olup ayrıca Hollywood Gold Cup (Gr1) , Dubai World Cup (Gr1) ve Fountain Of Youth S.(Gr1) ikinciliği bulunmaktadır.

Aygırlık hayatına 2004 yılında başlayıp çok kısa sürede zirve yapan safkan, Into Mischief adında kaliteli bir aygır oğulda vermiştir. Into Mischief ise babası gibi Gr1 kazanıp, oğlu Goldencents ile de Gr1 galibi vermiştir. Harlan’s Holiday çok kısa zaman zarfında, Gr1 galibi torun vererek aygır babası konusunda önemini hissettirmiştir. 2013 yılında Amerika ‘da 35.000 dolar ücretle aşım yapan Harlan Holiday , 2012 yılı Genel aygır kazanç listesini 11. bitirmiştir. Aynı zamanda Aralık 2013 itibariyle, 2013 yılı Genel aygır kazanç listesinde 7. sıradadır. 2013-2014 yıllarında Amerika’yı kavuran Harlan’s Holiday , mekik aygır olarak görev yaptığı Arjantin’de, 2013 Kasım ayında 14 yaşında aniden rahatsızlanarak ölmüştür.

Agresivo’nun annesi 2002 doğumlu Maddelena olup, (Good And Tough-Two Foxie / Fair Skies) pedigrisine sahip bir isimdir. Maddelena yarış yaşamında Coolmore forması altında 2,3 ve 4 yaşlarında toplam 12 kez koşmuştur. Bu yarışlarında 4 kez kazanıp, 3 kez ikinci kalan kısrak, 250.820 dolar kazanç elde etmiştir. Gr3-1200 kumda Old Hat Stakes kazanmış ve Gr1-1200 kumda Prioress Stakes ikincisidir.

Maddelena harada sürekli Storm Cat hattı temsilcilerine bilinçlice gönderilmiştir. Önce Giant’s Causeway çekilip 2007 doğumlu INNER COMPASS, sonra Johannesburg çekilip 2008 doğumlu JOBURG STAR , sonra Harlan’s Holiday çekilip 2009 doğumlu AGRESIVO, sonra Bernstein çekilip 2010 doğumlu BERN IDENTITY ve sonra Scat Daddy çekilip 2012 doğumlu bir yavru daha vermiştir. Tüm yavruları şaşırtıcı derecede erkek olmasıda ilginç bir diğer tesadüftür. Bu isimlerden Bern Identity, Gr2 Sanford Stakes galibi olup Gr2 ve Gr3 plaseleri mevcuttur. Bern Identity, tıpkı Agresivo gibi Storm Bird ve Exclusive Native üzerine inbreeding edilmiştir. Verilere bakılırsa Maddelena başarılı yarış hayatını, harada da sürdürecek gibi görünüyor. En başarılı 2 yavrusu olan Agresivo ile Bern Identity aynı baba hattından gelirler. 2 safkanın babalarını karşılaştırırsak Harlan’s Holiday , Bernstein’den daha değerli ve verimli bir aygırdır. Bu durumda Agresivo için oldukça önemli bir artıdır.

Agresivo ‘nun 2. annesi 1994 doğumlu Two Foxie ise en başarılı yavrusu yukarıda anlatılan Maddelena’dır. Ayrıca tıpkı Maddelena gibi Carson City hattından gelen ve TJK aygırlarından Cuvee ‘den , Haleys Lolipop isimli kızı yarış yaşamında 100.000 dolar barajını aşmıştır.

Agresivo için uygun kısrak tipleri:
Agresivo öncelikle gelişimini erken tamamlamış ve kısa mesafeli çim-kum yarışları ile kendini en iyi şekilde ifade edebilmiştir. Dolasıyla Agresivo ‘nun taylarından erken gelişim ve kısa-orta mesafeye yatkınlık ilk etapta beklenmelidir. Malum Storm Cat hattı sürat, erken gelişim ve kırılganlık demektir. Bu yüzden denge unsuru amacıyla geç gelişimli, sağlam yapılı ve stayer kısraklar ile denemek daha uygun olacaktır. Agresivo yeni bir aygır olup henüz yavruları koşmadığı için baba hattı incelenerek en başarılı olacağı kısrak tiplerini seçmeye çalışacağız.

Agresivo için Harlan’s Holiday üzerinden yaptığım araştırmalarda Nasrullah (Never Bend-Bold Ruler-Blushing Groom), Nijinsky, Sadlers Wells, In Reality, Sharpen Up, Alydar , Roberto, Mr Prospector (Kingmambo-Woodman-Fappiano), Deputy Minister, Night Shift, Lyphard, Sir Ivor, Ribot, Icecapade ve Princequillo ilk dikkat çeken kan hatları oldu. Özellikle Nijinsky ve Nasrullah ile uyumu bir hayli özeldi. Ayrıca Agresivo ‘nun baba hattından 4. annesi olan Princessnesian ile Boldnesian öz kardeştir. Bu şu demek oluyor ki kısraklarında Boldnesian veya Boldnesian oğulları/kızlarından bir isime rastlamak, Agresivo için çok büyük artı (Rasmussen Facktor) olacaktır. (Örnek: Agresivo –Sun Child / Bea Genius /Bold Ruckus / Bold Ruler / Nasrullah)

Agresivo için aslında pek çok kan hattı uygundur. Sadece içinde Storm Cat ismi geçmemek kaydıyla neredeyse tüm kısraklara açıktır. Özellikle vurgulamak istiyorum ki Harlan’s Holiday oldukça fazla başarılı taylarının içinde neredeyse hiç Storm Cat kanı yoktur. Bu yüzden Mountain Cat, Perfect Storm kızları ile deneyerek , doğacak tayın kırılganlık özelliğini artırmanın hiçbir manası yoktur.

Agresivo ile birden fazla kan hattı uyumu olan 1. öncelikli bazı kısrak babaları : River Special (Never Bend- Princequillo – Nijinsky) , Marlin (Nijinsky- Bold Ruler- Princequillo) , Doyoun (Nasrullah, Princequillo) , Always A Classic (Deputy Minister-Nasrullah-Princequillo) , Manila (Lyphard-Bold Ruler) , Distant Relative (Ribot-Nasrullah), Common Grounds (Sharpen Up-Lyphard) , Mujtahid (Woodman-Nasrullah) , Strike The Gold (Alydar-Nasrullah), Shining Steel (Sharpen Up-Never Bend) , Win River Win (Never Bend- Princequillo) , West By West (Gone West-Bold Ruler), Royal Abjar (Gone West-Bold Ruler) , Asakir (Blushing Groom-Ribot-Bold Ruler), Victory Gallop (Fappiano-Ribot-Princequillo), Okawango (Kingmambo-Sharpen Up-Lyphard), Dehere (Deputy Minister-Bold Ruler), Dilum (Fappiano-Bold Ruler)

2. öncelik kısrak babaları : Sri Pekan (Roberto), Red Bishop (Roberto) , Sea Hero (Ribot) , Bin Ajwaad (Blushing Groom) , Eagle Eyed (Ribot), Ramadan (Blushing Groom) , Bosporus (Night Shift)

Agresivo koşu yaşamında az koşup sinirsel ve fiziksel açıdan yıpranmamış olması, genç yaşta aygır olması , güçlü pedigrisi ve başarılı yarışları gibi büyük avantajlara sahiptir. Yarış yaşamında yaşadığı talihsizliklerin acısını, aygırlık hayatında fazlasıyla çıkaracaktır. Agrevio, 2014 yılında İzmit Merkez aşım istasyonunda görev yapacaktır. 4.000 TL canlı tay uygulaması ve 50 sıfat adedi ile aşım yapacak Agresivo ‘nun, Türk yarışçılığına hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 5 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır.

Agresivo

Agresivo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?