Beatrice ve seyise ilgi yüksekti

Beatrice ve seyise ilgi yüksekti

TJK tarafından 7 Eylül 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Enternasyonel yarışlardan Uluslararası İstanbul Koşusu‘nu (Gr3-D), Alexandre Pereira ekürisine ait olan Beatrice (d.k. Dr Fong – Brangane / Anita’s Prince ) isimli ingiliz kısrağı jokey Fabrice Veron ile kazandı. Beatrice isimli kısrağın babası Dr Fong ise gelecek yıl ülkemizde aygırlık yapacaktır. Beatrice böylece babasının reklamını en güzel şekilde gerçekleştirdi.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.36.28 gibi bir derece ile kazanan Beatrice için ganyan 7.85 idi. Koşuda 1.05 ganyanlı ve geçen sene bu yarışın üçüncüsü ARSAADI (Dubawi-Arsad/Cape Cross) ikinci, yerli yetiştirmemiz WILLPOWER (Victory Gallop-Free Trade/Shareef Dancer) üçüncü, LADY JACAMIRA (Lord of England-Latley/Sillery) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar Yarım Boy – 1 Boy – Burun şeklinde oluştu. Koşuda yine yerli yetiştirme kısraklarımız, beklenildiği gibi başarılı sonuç alamadılar.

Geçen sene İstanbul Koşusu sonrası yazdıklarımı aynen copy paste yapıyorum. ”Aslında bu tip durumlarda pek yazasım gelmiyor. Avrupanın sıradan safkanlarını geçilmek ağır geliyor. Sözler tükeniyor. Nereden başlayacağını şaşırıyorsun. Çok net söylüyorum ki bizim ülkemize muhteşem aygır GALİLEO gelse bile düzelemeyiz. Kısrak kalitemiz hala çok kötü ki İstanbul koşuları ile herşey bir kez daha meydanda. Alt yapı , çalışan personelin nitelik kalitesi v.s hep sorun. Aslında tek çözüm var. Anahtar teslim işi bilene teslim edip dükkanı kapamak. Gerçi doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali kendimizi kandırıp kumdan kaleler yapmaya devam edelim… ”

Yukardaki sözler herşeyi güzelce özetliyor. Bir anektod ise bu yarış öncesi ve sonrası kazanan Beatrice isimli kısrağın seyisi ile ilgili. Padok çevresinde en az Beatrice kadar ilgi gören seyisi gerçekten çok sıcak kanlı ve işini severek yapıyor. Pek çok yarışsever böyle seyisim olsa ben bile bu yarışı birinci bitiririm diye fısıltı halinde konuşuyordu.

Beatrice – İstanbul Koşusu 2013 (Gr3 + Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Beatrice - İstanbul Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?