Lannister – Cihangir Koşusu 2015

Lannister – Cihangir Koşusu 2015

TJK tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Cihangir Koşusu ‘nu (Kısa Vade 8/Listed) , Hayrullah Doğan ekürisinden Lannister (d.e. Kaneko – Anyela / Hernando ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. 2015 Gazi Koşusu ve Erkek Tay Deneme öncesi önemli hazırlık koşularından olan yarışta Lannister, 1600 metre çim pistte sonlarda dışarıdan çok kuvvetli gelip 1.37.31’lik bir derece gerçekleştirdi. Kazanan safkanın son virajı sondan ikinci yani 12 atlı yarışta 11. döndüğünü de belirtelim. Safkan son 4 yarışında geçilmedi ve çıktığı ilk çim yarışını kazandı.

Koşunun birinci favorisi olup 1.80 ganyan oranıyla kazanan Lannister, 5’inci startında 4’üncü birinciliğine ulaşır iken kazanç hanesi ise toplam 112.500,00 TL oldu. Bu safkan 2 yaşlılığında hiç start almayıp 3 yaşında yarış yaşamına başlamıştır.

İstanbul İlkbahar – Yaz Yarış Sezonunun on üçüncü yarış gününde düzenlenen 3 yaşlı İngiliz atlarının birincilik mücadelesinde LORD OF PERA ( War Chant – Lan Kwai Fond / Bluebird ) ikinci , STAR OF ROCK ( Bors – Kaya Busesi / Green Gönen ) üçüncü ve sonlarda bariyer dibinden canlı ataklarına bayıldığım VICTORY RIVER ( Victory Gallop – Wanganui River / Unfuwain ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları Boyun-Baş-1 Boy şeklinde gerçekleşti.

Lannister ‘ın babası Kaneko 15.01.2001 doğumlu , (Pivotal – Kalimat / Be My Guest) pedigrili , 43 [13-11-5] yarış totosuna sahip doru bir safkandır. Celalettin Alkan yetiştirmesi ve sahibidir. Cidago yüksekliği 1.69 cm gibi hayli yüksek olan safkanımız yarışlarına baktığımızda ilk dikkat çeken özellik Kum-Çim ayırmadan ve mesafe tanımaksızın başarılı koşmasıdır. İdeal mesafesi 1200-1600 arası olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 1.500.000 TL gibi yüksek bir kazança sahip olup İstanbul, İzmir ve Dubai ’de boy göstermiştir. Yarış yaşamında Erkek Tay Deneme (Gr1), Pansiyon Hara (Gr2), İstanbul Koşusu 2 kez (Gr2), Fehmi Simsaroğlu Koşusu (Gr3) yarışlarının galibidir. Ayrıca Gazi Koşusu (Gr1) , Büyük Taarruz (Gr2) , Ent. Topkapı (Gr2), Dubai Al Maktoum Challenge Round 1 (Gr3-Dubai), A.Esenbel (Gr3) yarışlarında ikinci olmuştur.

Kaneko , 2007 yılında harada aygırlık görevine başlamıştır. Bu süreçte Dişi Tay Deneme (G1) galibi Şeker Remziye , Elevato , Temelhan, Zilcihan, My Number One, İzbatur, Rodoplu, Sayda, Alya, Golden Tower, Wembley, Special Sword, Atakan Bey, Ofsayt, Petina, Zincirkıran ve Valderema gibi yetenekli isimler vermiştir. 2015 yılı aşım ücreti 14.000 TL dir.

Lannister ‘ın annesi Anyela yarış yaşamında 24 kez koşup 2 kez kazanmıştır. Yarış yaşamı etkisiz olan kısrağın annelik yaşamında ise koşan 5 yavrusunun sadece 2 tanesi kazanmıştır. Lannister hariçi diğer 4 yavrusunun toplam kazançı , Lannister’ın kazançının yarısı kadardır. Özetle ilk 4 yavrusuda başarısızdır. Fakat Anyela , beşinci yavrusu Lannister ile bir anda dikkatleri üzerine çekebilmiştir. Anyela’nın Inspectror’dan ve Okawango ‘dan koşmamış temsilcileri ise önümüzdeki yıllarda sahaya gelmesi bekleniliyor.

Lannister – Cihangir Koşusu 2015

Lannister - Cihangir Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?