Renk – Fehmi Simsaroğlu Koşusu 2015

Renk – Fehmi Simsaroğlu Koşusu 2015

20 Mart Cuma akşamı İzmir Şirinyer Hipodromu’nda düzenlenen, Fehmi Simsaroğlu koşusu‘nu (Açık – Gr3) Gülçin Tunçakad ekürisinin sahibi olduğu, Cengiz Aydoğan tarafından antrene edilen RENK (Divine Light – Busi / Mujdahit) jokeyi Halis Karataş ile kazanmayı başardı. Renk koşuya büyük favori girip 1.10 ganyan oranı ile günün kalesiydi.

Üç yaşlı 12 safkan ingiliz atının katılımıyla, 1800 metre çim pistte gerçekleştirilen 106.000 TL ikramiyeli koşuda İZMİRŞAHI ( Bosporus – Güzel Gelin / Eagle Eyed ) ikinci, FANCYCHANCY ( Avangard – Sopran / Civan ) üçüncü ve BATUHAN BEY ( Velociraptor – Ayrılma Zamanı / Bizim Ayancıklı ) ise dördüncü olarak ayrıldılar. Kazanan RENK için koşunun bitiriş derecesi 1.51.09 olurken, koşuda farklar 3 Boy – Boyun – 1,5 Boy şeklinde oluştu.

Renk yarış kariyerinin 12. startından, 8. birinciliğini elde eder iken toplam kazançı ise 543.100 TL ‘ye ulaştı. Divine Light oğlu Renk kazandığı sınıf yarışlar ise Fehmi Simsaroğlu Koşusu’nu (Gr3) , Artemis Koşusu (A3) ve Kuşadası koşusu (Kv8/L) şeklindedir. Ayrıca iki yaşında iken tayların Gazi koşusu sayılan 1800 metrelik Sakarya Koşusu (Gr2) ikincisidir. Şu an ki yarış performansı ile 2015 yılı Gazi Koşusu için yeterli geçerliliğe ulaşmış vaziyettedir.

Renk isimli safkanın babası Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Fransaya’da daha önceki yıllarda Japonya ‘dan getirilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. 87. Gazi Koşusunu galibi olan Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun kaba kum yarışlarında genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim. Aygırımızın diğer başarılı temsilcileri arasında My Dear Son, Cash Akçe, Yegane, Bay Çiftçioğlu, Mister Baron, Grade Boy, Divine River, King, Murathanbey bulunmaktadır.

2014 yılı aşım sezonunda Adana Seyhan Aşım İstasyonunda aşım hizmeti veren Divine Light isimli aygırımız, bağırsaklarından köken alan bir tümörün (Lipoma) bağırsakların etrafında dönerek dolanması nedeniyle 12.05.2014 tarihinde sancılanıp hayata gözlerini kapamıştır.

Renk isimli safkanın annesi Busi hiç koşmadan anneliğe ayrılmıştır. 698.140 TL kazançlı Işıküzmesi ile anne kardeş olan Renk , kısrak babası olarak ülkemizde hayli iyi konuma sahip Mujtahid ‘in kızıdır.

Renk - Fehmi Simsaroğlu Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?