Shared Belief öldü

Shared Belief öldü

Amerika başta olmak üzere tüm dünyayı sarsan şok haber 4 Aralık tarihine girdiğimiz ilk saatlerde geldi. Herkesin inanmak istemediği haberler silsilesi sonucu muhteşem yarış atı şampiyon Shared Belief öldüğü haberi doğrulandı.

Son katıldığı Charles Town Classic (Gr2) yarışında sorunlar yaşayıp ilk kez, ilk ikiden düşüp dokuzuncu olmuştu. Safkan tedavi aşamasında iken ani bir kolik ameliyatı sonrası kurtarılamadı ve hayata gözlerini kapadı.

2011 doğumlu 4 yaşındaki Shared Belief ( Candy Ride – Common Hope / Storm Cat ) pedigrisine sahip olup , 12 Start ( 10-0-0) yarış totosuna ve $2,932,200 kazanç elde etmişti. Safkanın stakes galibiyetleri Santa Anita Handicap (Gr1), Malibu Stakes (Gr1) , TVG Pacific Classic Stakes (Gr1) , CashCall Futurity (Gr1) ve Awesome Again Stakes (Gr1) şeklinde sıralayabiliriz. 2013 yılı Eclipse Award ödüllü Şampiyon 2 yaşlı seçilen safkanın 5 Gr1, 2 Gr2, 1 Gr3 galibiyeti mevcuttur. Shared Belief annesi Common Hope ülkemizde Kurtel ekürisinin sahibi olduğu bir isimdir.

Common Hope , 2011 yılı Amerika Keeneland satışlarından Arif Kurtel adına Ömer Halim Aydın tarafından 125.000 dolara satın alınmıştı. Tabi bu satın alımı sırasında Shared Belief henüz 6 aylık idi. Türk yetiştirici Kurtel ekürisine geçtikten sonra kısrağın doğan 3 tayı da dişi olması hayli dikkat çekici. Çünkü olası bir erkek tay vermesi halinde tayın değerinin inanılmaz ivme kazanması bekleniyor. Yine de her dişi tayın muhteşem bir anne potansiyeli olduğunu da unutmayıp kendimizi teselli etme nedenimiz mevcuttur.

Common Hope , Kurtel ekürisine geçtikten sonra şu anda 3 yaşında olan ve idmanlarını sürdüren Lady Candy (Candy Ride) isimli dişi yavrusu , 2014 doğumlu Henrythenavigator’dan olan bir dişi tayı ve 2015 doğumlu Victory Gallop isimli aygırdan bir dişi tayı daha bulunuyor.

Common Hope , 2015 yılında Amerika’da 60.000 dolar aşım ücreti bulunan Candy Ride isimli aygıra çekilmişti. 2016 yılında doğacak tay Shared Belief ‘in öz kardeşi olacaktır.

Gece saat 02.00 sıralarında bu kötü ölüm haberini Türk basın medyasında ilk olarak biz yayınlıyoruz. Özellikle unutulmaz Clash of the Titans lakaplı yarış olan San Antonio Stakes ile unutulmayacaksın Shared Belief…

Shared Belief kısa film tadında özeti ;
https://www.youtube.com/watch?v=0Qcwd–2lf8
Clash of the Titans : San Antonio Stakes koşusu Shared Belief vs California Chrome
Clash of the Titans

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?