Talip Han Tendon

Talip Han Tendon

2013 yılının en başarılı 3 yaşlı ingiliz atı Talip Han , TJK koşusu sonrası kontrollerinde tendon sakatlık sorunu nedeniyle bir süre sahadan çekildi. Öncelikle safkanın tüm ilgililerine büyük geçmiş olsun. Safkanın iyileşme süreci sonrası yarış yaşamına mı yoksa aygırlık yaşantısına mı devam edeceği ilerleyen günlerde netleşecektir. Öztürk ekürinin başarılı yarış atı Hakkar ise yine tendon sorunu nedeniyle geçtiğimiz senelerde sahalardan ayrılmıştı. Yarış yaşamında kendini kanıtlayan ve özellikle ülkemizde eksik olan Danehill kanı için kilit bir isim olan Talip Han ‘ın, aygır olarak önemli işlere imza atacağı da aşikardır.

Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) pedigrisine sahip olup 14 Start (6-3-1-1) yarış totosuna ve 1.288.257 TL kazança sahiptir. Safkanın 6 galibiyetinin içinde Çaldıran Koşusu (Gr1) , Başbakanlık Koşusu (Gr1) ve TJK Koşusu (Gr1) en yüksek vasıftaki zaferleridir. Ayrıca Celal Bayar (Gr2) , Anafartalar (Gr2) ve Sait Akson (Gr3) galibiyetide bulunmaktadır. Talip Han, İrlanda ‘dan ithal edilmiş olup ve Gazi Koşusuna foal olduğundan katılamamıştı. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır. Daha sonra ise Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa sunulan safkan, bu satışlarda 185.000 TL bedelle el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmiştir. Başarılı safkanın antrenörlüğünü ise Bahattin Dağ yapmaktadır.

Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

Talip Han - TJK Koşusu 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?