Toruk Macto aygır analiz

Toruk Macto aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu Toruk Macto .

31 Ocak 2009 İrlanda doğumlu Toruk Macto yarış yaşamında 9 kez start alıp 6 kez kazanmış , 1 kez ikinci , 1 kez üçüncü ve 1 kez dördüncü olmuştur. Ayrıca bu süreçte hiç tabeladan düşmeyerek 419.850 TL kazanç elde etmiştir. Aracı ekürisinin formasını ülkemizde zirveye taşıyan ilk isimlerdendir. 2009 yılı Kasım ayında yapılan Goffs foal satışlarından, İbrahim Aracı tarafından 42.000 € bedelle satın alınmıştır. Toruk Macto ülkemizde başarı ile koşmuş ve 2014 yılı itibariyle ülkemizde ilk kez aygırlık hayatına adım atacaktır.
Toruk Macto horse

Toruk Macto yarış yaşamı :
Toruk Macto yarış yaşamına 2011 yılının Ekim ayında, 2 yaşında Ankara’da başlamıştı. 2 yaşının sonlarına doğru koşu yaşantısına başlayan safkan, sadece 10 ay kadar koşabilmiştir. Son koşusu ise 5 Ağustos 2012 yılında gerçekleşmiştir. Bu kadar kısa süre pek çok yarışseverin sevgisini kazandığı kuşkusuz bir gerçektir. Bu süreçte sınıf koşu olarak Mehmet Akif Ersoy Koşusu (Gr2-2200mÇim-Ankara), Mimar Sinan Koşusu(Gr3-2200mÇim-Veliefendi) , Preveze Koşusu (A3-1600mÇim-Veliefendi) , Hafız Koşusu (Kv8/L-1500mKum-Adana) ve İsimsiz (Kv8/L-1500mKum-Adana) galibiyetleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1-1600mÇim-Veliefendi) üçüncüsü ve Süphan Koşusu (A3-1900mKum-Adana) ikincisidir. Özellikle Gazi galibi Matador Yaşar’ı Mimar Sinan koşusunda (Gr3) kolay mağlup edişi ve Mehmet Akif Ersoy (Gr2) koşusundaki görkemli yarışı ile izleyicileri mest etmişti. Ne yazık ki yurt dışı doğumlu olduğundan, safkan Gazi Koşusuna katılamamıştır.

Mimar Sinan koşusu ardından safkan talihsiz bir sakatlık geçirmişti. Tedavisini yurt dışında tamamlanıp, Avrupa’da koşmak düşünülse de nükseden sorunlar nedeniyle ekürisi tarafından aygırlık kararı alınmıştı.

Toruk Macto tüm yarışlarının detayları için >> tıklayınız

Toruk Macto

Toruk Macto pedigri analiz :
4x5x4 Northern Dancer üzerine inbreeding edilmiş Toruk Macto  (d.a. Authorized – Mythical Girl / Gone West) orjinine sahiptir. Dozaj puanlarının dağılımı DP = 6-8-21-7-0 (42), dozaj indeksi [1.40] ,  dağılım merkezi (CD)[0.31] şeklindedir. Özellikle classsic ve solid değerlerinin yayılımı 21-7 oluşu ona dayanıklılık ve dengeli hız konusunda gerekli nefes gücünü sağlamaktadır. Dozaj indeks ve dağılım merkezi ortalamaları ise mesafe konusunu biraz daha kısıtlasa da tüm bu verilerden safkanın 2000-2400 metre mesafeli koşular için gerekli güçü olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Unutmadan dozaj teorisi her an Chef De Race güncellemesine tabi olduğundan değişken verilerdir. Doğruluğu sadece sayılar üzerinde olup safkanların mesafesi konusunda her zaman geçerli bilgi vermeyebilir.

Baba Authorized 2004 yılı doğumlu olup (Montjeu – Funsie / Saumarez ) pedigrisine sahiptir. Start aldığı 7 koşuda 4 birincilik , 1 ikincilik, 1 üçüncülük kazanmış ve toplamda £1,286,663 kazanç elde etmiştir. Kariyerinde 2 yaşlılığında Racing Post Trophy (Gr1-1600mÇim-Newbury) kazanmıştır. 3 yaşlılığında ise İngiltere Derbi (Gr1-2400mÇim-Epsom) , Juddmonte International Stakes (Gr1-2100mÇim-York), Dante Stakes (Gr2-2100mÇim-York) kazanma başarısını göstermiştir. Ayrıca Eclipse Stakes (Gr1-2000mÇim-Sandown) ikincisidir. 3 Gr1 galibi olan Authorized, 2008 yılında Darley harasında aygırlığa başlamıştır. 2014 yılı aşım ücreti ise 10.000€ olarak belirlenmiştir.

Authorized yavruları incelediğinde şu ana kadar 3 jenerasyonu (2008-2009-2010 aşımları) koşan aygırın, 2013 yılının sonlarına kadar ki performansı oldukça durgundu. Fakat 4 yaşındaki Seal Of Approval isimli kızı 2013 Ekim ayında (Gr1-2400mÇim-Ascot), 4 yaşındaki Ambivalent isimli kızı da 2013 Haziran ayında (Gr1-2000mÇim-Curragh) önemli yarışlar kazandılar. Hemen belirtmek gerekir ki bu iki koşuda dişilere ait yarışlardır. Authorized erkek yavruları içinde ise 3 yaşındaki Complacent , 2013 Ekim ayında (Gr1-2000mÇim-Randwick) kazanmıştır. Bu 3 Gr1 yavrusundan çıkan ortak sonuç ise Authorized yavruları 3 yaşının sonuna doğru ve uzun mesafeli çim yarışlarında etkili olabilmektedirler. Dolasıyla Toruk Macto belki de en verimli olabileceği yaş döneminde sakatlık geçirmesi nedeniyle 3 yaşının sonlarına doğru sahalardan ayrılmıştı. Buna rağmen kendini kısa sürede fazlasıyla ispat edebilmiştir. Şahsen Authorized ‘ın koşan ilk 3 jenerasyon ürünleri içinde, Toruk Macto en kabiliyetli ilk 3 erkek yavrusundan biri olduğuna inanmaktayım.

Toruk Macto ‘nun annesi 1996 doğumlu Mythical Girl olup, (Gone West-Yousefia / Danzig) pedigrisine sahip bir isimdir. Mythical Girl ise yarış yaşamında 2 ve 3 yaşlarında toplam 3 kez kazanmıştır. Gr3 plasesi olan Mythical Girl, koşu yaşamında yaklaşık £55.171 kazança ulaşmıştır. Mythical Girl harada 2013 yılı Aralık itibariyle 10 yavru vermiştir. En başarılı yavrusu Toruk Macto olup oğlunun ülkemizdeki başarılarından dolayı 2012 Goffs satışlarında ülkemize 65.000€ bedelle satın alınmıştır. Tabi alındığı sırada Authorized gebesi olan kısrak, Aracı ekürisine Toruk Macto ‘nun öz erkek kardeşini 2013 yılı itibariyle vermiştir.

Toruk Macto ‘nın 2. annesi 1989 doğumlu Yousefia olup oldukça değerli bir kısraktır. Zira kendisi ünlü aygır Green Desert ile öz kardeştir. Green Desert , 12 Gr1 galibi olmak üzere toplamda 41 Grup galibi vermiş efsane aygırlardandır. Kan hattını Oasis Dream, Cape Cross ve Invincible Spirit gibi çok değerli aygır oğulları ile devam ettirmektedir. Green Desert hem çok iyi bir kısrak babası ve hem de çok iyi bir aygır babasıdır. Tekrar Yousefia ‘ya dönersek oda öz abisi gibi yarış yaşamı başarılı olmuştur. Yousefia , 21 kez koşup 4 kez kazanmış ve $154,597 kazannç elde etmiştir. Listed galibiyeti ve plaseleri bulunan Yousefia, hara yaşantısıda başarılı olmuştur. Harada 12 yavru vermiş, 11 tanesi koşmuş ve 7 tanesini kazanmıştır. Dark Shadow isimli yavrusunun Gr2 ve Gr3 galibiyeti bulunmaktadır.

Toruk Macto için uygun kısrak tipleri:
Toruk Macto öncelikle gelişimini biraz geç tamamlamış ve uzun mesafeli çim-kum yarışları ile kendini en iyi şekilde ifade edebilmiştir. Dolasıyla Toruk Macto ‘nun taylarından biraz geç gelişim ve uzun mesafeye yatkınlık ilk etapta beklenebilir. Bu yüzden ayağına çabuk, erken gelişimli ve süratli kısraklar ile denge unsuru sağlanması daha uygun olacaktır. Henüz yavruları koşmadığı için babası Authorized ve babadan dedesi Montjeu tayları incelenerek en başarılı olacağı kısrak tiplerini seçmeye çalışacağız.

Toruk Macto için yaptığım incelemelerde Ahonoora (Dr.Devious), Nijinsky, Mill Reef (Darshaan) , Danehill, Kingmambo, Sharpen Up, Alydar , Turn To ve Surumu ilk dikkat çeken kan hatları oldu. Özellikle Mill Reef , Sharpen Up , Nijinsky ve Kingmambo üzerinde fazlasıyla durulması gereklidir.

Toruk Macto için favori seçimim Okawango kızları olacaktır. Okawango erken gelişimi ve süratli yetenekleri ile ön plana çıkmıştır. Bu özellikleri Toruk Macto için ilk artıdır. İkinci artı ise Okawango’nun pedigrisinde bulunan Kingmambo ve Sharpen Up kanlarının , Toruk Macto ile yüksek uyum gösterme ihtimalidir. Üçüncü ve en büyük artı ise VALLEE DANSANTE (Authorized x Okawango) isimli kısrak üzerine kurulacak akrabalık olacaktır. Buradaki hedef doğacak taya 4×3 Valle Dansante inbreedingi yapmaktır. Valle Dansante ise Green Valley isimli kısrağa ulaşıp, aygır üreten harika bir familyadır.

Toruk Macto için ikinci iddalı seçimim ise Green Desert ile Yousefia öz kardeş akrabalığı kurmak üzerine olacaktır. Daha açık şekilde içinde Green Desert kanı bulunan her kısrak ile bu inbreeding oluşturabilinir. Tabi Green Desert hattı aygır olarak ülkemizde bulunmamaktadır. Bu yüzden foal ve yurt dışı kısrak alımları ile bu açığı telafi edilebilinir. (Örnek : İmelda )

Toruk Macto için alternatif seçimlerim ise Shining Steel (Sharpen Up-Mill Reef), Barbar (Nijinsky), Scream To Scream (Dr.Devious) , Mujtahid (Mill Reef) , Palace Pageant (Nijinsky), River Special (Nijinsky) , Common Grounds (Sharpen Up) , Eagle Eyed (Danehill) , Doyoun (Mill Reef) , Strike The Gold (Alydar) , Sri Pekan (Turn To) , Distant Relative (Turn To) şeklindedir. Erken gelişimli aygırlardan Always A Classic, Mountain Cat ve Perfect Storm kızları ile pedigri uyumu arka planda kalsa da süratlerinden yararlanılabilinir.

Montjeu’nun ülkemizdeki ilk aygır yavrusu Scarface birinci jenerasyon yavruları ile oldukça dikkat çekmişti. Montjeu torunu Toruk Macto ‘da umarız başarılı bir aygırlık yaşantısı olur. Avrupa’yı kasıp kavuran Galileo ve Montjeu fırtınasının etkileri ülkemize yeni yeni gelse de mutlaka etkisini hissettirecektir. Toruk Macto koşu yaşamında az koşup sinirsel ve fiziksel açıdan yıpranmamış olması, genç yaşta aygır olması , güçlü pedigrisi ve başarılı yarışları gibi büyük avantajlara sahiptir. Bu yüzden aygırlık kariyeriden oldukça umutluyum. Yeni aygırımızın 2014 yılında İzmit Merkez aşım istasyonunda görev alacaktır. 5.000 TL aşım ücreti, canlı tay uygulaması ve 90 sıfat adedi bulunan Toruk Macto ‘nun ülkemiz yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu yazı 5 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Toruk Macto

Toruk Macto

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?